Raumenų kontraktūra

Raumenų kontraktūrą galima apibūdinti kaip nenatūralius raumeninių audinių susitraukimus. Trumpai tariant, užuot atsipalaidavę audiniai išlieka įsitempę ir taip sukelia skausmą.

Kaip bebūtų, kontraktūra yra mažiausiai rimta raumenų trauma.

Kada skausmas paveikia nugaros raumenis, kontraktūrą galima painioti su uždegimu arba retesniais atvejais – su plyšusiu raumeniu.

Tiesą pasakius, kontraktūrą sukelti gali ir labai nežymus smūgis į nugarą. Todėl kartais nėra įmanoma susieti kontraktūros su konkrečiais epizodais, įvykiais.

Vienas dėmesio vertas pavyzdys yra „Vasariniai nugaros skausmai“, kurie paveikia nugaros ir juosmens raumenis. Panašiai į kreivakaklystę, šie skausmai gali būti sukeliami ir per naktį veikiančio oro kondicionieriaus.

Sportininkai, kurie daug metų treniruojasi, gali geriau suprasti šios problemos rimtumą.

Futbolo žaidėjas, kuris jaučia diskomfortą savo šlaunyje, keturgalvio raumens srityje arba pakinklyje, tikriausiai kenčia nuo raumenų kontraktūros.

Tačiau, jeigu žaidėjas pajunta staigų skausmą šlaunyje rungtynių metu, tai tikriausiai indikuoja patemptą arba įplyšusį raumenį. Tokiu atveju reikėtų vizito pas gydytoją diagnozei.

Dažniausiai kontraktūros apninka blauzdas, trapecijas, aduktorius, pečius, juosmens bei kaklo raumenis, o taip pat ir gimdos kaklelį.

Simptomai

Su raumenų kontraktūra susiję simptomai tiesiogiai priklauso nuo to, kuris raumuo paveikiamas. Kaip bebūtų, viską galima atsekti į vieną vienintelį simptomą: juntamą raumenų skausmą visoje paveiktoje zonoje.

Pagrindinė šio skausmo pasekmė yra perdėtai didelis raumenų tonusas, dar vadinamas hipertonija. Tai pajusti gali pats pacientas arba prisilietimų metu. Liečiant tam tikras raumenų vietas kyla aštrus skausmas. Toje vietoje tarsi užsiriša mazgas.

Blauzdos raumens sukietėjimo atveju simptomai gali priminti mėšlungį.

Pagrindinis skirtumas tas, kad mėšlungį sukelia energiniai ir metabolizmo faktoriai, o išgyti nuo kontraktūros reikia daug daugiau laiko.

Šalia taip vadinamų „sustabarėjusių blauzdų‘, kurios pasitaiko bėgikams, kitiems sportininkams, kurie rungtyniauja, gali pasitaikyti raumenų skausmai nugarinėje keturgalvio raumens dalyje.

Kada skausmas paveikia šlaunies raumenis, simptomai gali priminti plyšusį raumenį, net nepaisant to, kad plyšimas gali sukelti daug didesnius skausmus.

Diagnozė

Diagnozavimą paprastai atlieka pirminės apžiūros specialistas arba priimamojo gydytojas.

Kontraktūra nėra rimtas sutrikimas, tačiau ne visada yra paprasta atpažinti simptomus, tad svarbu atmesti bet kokias rimtesnes traumas kaip įmanoma greičiau.

Jeigu pacientų prioritetas yra pasimatyti su nišos specialistu, geriausia būtų kalbėtis su sportininkų gydytoju arba fizioterapeutu.

Priežastys ir sukėlėjai

Kontraktūra ištinka tada, kai raumeninis audinys stimuliuojamas tokio judesio, kuris peržengia fiziologines galimybių ribas. Audinių tonas išauga, tačiau jie nepatiria jokios žalos.

Priežastys dažnai siejamos su staigiais ir „grubiais“ judesiais bei perdėto intensyvumo krūviais.

Tam tikrais atvejais šių judesių pasekmės (kontraktūra) gali atsirasti ir dėl nepakankamo apšilimo. Kitais atvejais kontraktūra išnyra ir dėl netinkamo sportininko fizinio pasiruošimo.

Tie, kurie gyvena sėslų gyvenimą gali patirti lengvas kontraktūras tada, kai šiek tiek persitempia. Tai dažniausiai atsitinka dėl to, kad žmogus nepajėgia kontroliuoti savo pastangų.

Kiti padidintos rizikos subjektai yra žmonės kenčiantys nuo raumenyno arba skeleto problemų. Jos gali būti susiję su laikysena, galūnių asimetrija arba ligos nusilpnintais raumenimis.

Gydymas

Raumenų reabilitacija dažniausiai trunka keletą dienų, tačiau reikalingas ir poilsis bei stresinių apkrovų skausmo paveiktai vietai, vengimas.

Dažniausios natūralios gydymo priemonės yra:

1. Karšti kompresai – gerina kraujotaką bei pagreitina gijimą

2. Masažai – atpalaiduoti raumenis

Svarbu turėti omenyje, kad karšti kompresai neturėtų būti naudojami, jei yra kraujagyslių pažeidimai.

Reikalui esant, gydytojas gali išrašyti vaistus nuo kontraktūrosvaistus nuo skausmo, priešuždegiminius vaistus raumenimis arba raumenis atpalaiduojančius vaistus. Tačiau vaistų vartojimas nėra įprastas gydymo būdas, nepaisant to fakto, kad tai bene dažniausias įplyšusių arba patemptų raumenų gydymui.

Ultragarso gydymas – pasižymi prieškontraktūriniu poveikiu, kuris yra itin naudingas atpalaiduojant raumenį ir mažinant skausmą bei uždegimą. Reikalingas terapijos laikas yra itin trumpas (10-15min), tad tai be galo praktiškas gydymo būdas net esant namuose.

TENS elektroterapija - (Transkutaninė elektrinė nervų stimuliacija) – taip pat mažina skausmą, bet neveikia uždegimo.

Jeigu kontraktūra tęsiasi ilgesnį laiką, raumenys gali būti paveikti degeneraciniai arba pluoštinio lygmens reiškiniai. Tais atvejais kontraktūrą gali reikėti intervencijos, nukreiptos į neatstatomos būklės raumenų grupes.

Jeigu pažįstate ką nors, kas kenčia dėl kontraktūros ir jums patiko šis straipsnis, kodėl gi nepasidalinus juo? 

Šaltinis: https://www.itechmedicaldivision.com/en/pathology/muscle-contracture/