Spazmas – trumpas, tačiau aštrus skausmas.
Įmanoma spazmą jausti raumenyje arba raumenų grupėje po to, kai jis patyrė itin didelį krūvį arba kai jį mankštinote (tampėte) ilgesnį laiką.
Spazmus gali sukelti ir trauma, kuri nebuvo traumos rezultatas, tačiau buvo pakankamai stipri, kad sudirgintų raumeninį audinį.
Spazmai praneša apie menką raumenų disfunkciją, kadangi jie nebepajėgia atlikti intensyvesnių užduočių.
Problema išnyksta po 2-3 dienų, jeigu yra gydoma.
Spazmus galima justi net ir esant geroje fizinėje formoje. Tiesą pasakius, galite būti puikiai treniruoti plaukikai, tačiau ne bėgikai. O pakeitus fizinės veiklos tipą galima paskatinti šio sutrikimo atsiradimą.
Gydymas
Įmanoma sutrikimą gydyti giluminiu arba paviršiniu karščiu. Pavyzdžiui su:
Jeigu laipsninis stiprumo/intensyvumo didinimas neveda prie jokių problemų, gydymas didesnio intensyvumo kraujagyslių programa taip pat gali būti nutrauktas.
Mėšlungis
Jie gali būti painiojami su spazmais dėl nevalingų ir galingų raumenų kontrakcijų.
Tik mėšlungio atveju atsiranda staigus sutrumpėjimas, kurį seka aštrus skausmas.
Jie gali ištikti tiek fizinio aktyvumo, tiek poilsio metu (pvz. naktį), raumenų grupėse ir net abiejose pusėse vienu metu.
Mėšlungiai ištinka ir dėl nepakankamo apšilimo, ir dėl staigaus intensyvios veiklos nutraukimo.
Kitos priežastys - labai intensyvios izometrinės apkrovos ir mineralinių druskų trūkumas kūne.
Gydymas
Mėšlungius galima gydyti su TENS (Transkutaninė elektrinė nervų stimuliacija), kad iškart būtų sumažintas skausmas ir būtų tęsiama su endorfinų TENS programa, kuri skatina endorfinų sekreciją, skausmo mažinimui.
Tada galite naudoti elektrostimuliatorių kaip įrankį traumų prevencijai, kuris gerina mikrocirkuliaciją tam tikroje raumenų grupėje ir masažo programą po kiekvienos treniruotės.
Kiti įmanomi gydymo būdai apima gilią ir paviršinę šilumos terapiją su diatermija, infraraudonųjų spindulių terapiją, karštas vonias ir šiluminius kompresus arba stiprų masažą paveiktiems raumenims, kartu su gilia, stipri trintimi.
Kontraktūros
Raumuo arba jų grupė patiria kontraktūrą tuo atveju, kai sustandėja, o apčiuopimas sukelia skausmą.
Toksinų, ypač pieno rūgšties perteklius yra vienas iš pagrindinių šio sutrikimo kaltininkų. Tačiau tą patį galima pasakyti apie perdėtas raumenų pastangas, kadangi jos sukelia stiprią trintį tarp miofibrilių, sukeliančią skausmingą dirginimą.
Skausmas atsiranda iškart po treniruotės arba progresuojančiu, tačiau intensyviu pavidalu per trumpą laiką.
Tokiu atveju paveikta sritis neturėtų būti masažuojama iškart, nes tam tikrais atvejais intensyvus raumenų susitraukimas treniruotės metu arba iškart po jos gali būti traktuojamas kaip gynybos mechanizmas. Kaip to rezultatas, kontraktūra gali indikuoti apie mažą pluošto plyšį, kurį masažas tik pablogintų.
Gydymas
Rekomenduojama taikyti TENS, iš pradžių nustatytą kraujagyslių programai, kad būtų pagerinta mikrocirkuliacija ir sukelta toksinių raumenyse susikaupusių medžiagų mobilizacija, o vėliau -dekontrakcijos programai, kuri leidžia sumažinti skausmą.
Intensyvumas neturėtų būti reguliuojamas taip, kad nesukeltų jokio dirglumo.
Kraujagyslių programa taip pat gali būti naudojama kaip prevencijos priemonė.
Galima tęsti gydymą su endorfininiu TENS, tam, kad skausmas būtų suvaldomas.
Iš pradžių padėti gali ir šaltų kompresų naudojimas, kurį sektų diatermija, infraraudonųjų spindulių terapija bei hidroterapija.
Drenažinis masažas gali padėti pašalinti pieno rūgštį bei kitas fizinio krūvio liekanas.
Be to, rekomenduojama ilsėtis net tada, kai skausmas jau dingęs ir palaipsniui vėl pradėti treniruotis.
Šaltinis: https://www.itechmedicaldivision.com/en/training/electro-stimulation-applied-to-therapy/