Osteoartritas yra lėtinė, degeneracinė liga paveikianti sąnarius bei kremzlinį audinį kauluose.
Labiausiai paveikiami tie sąnariai, kurie patiria didžiausio svorio apkrovas. Tai yra klubai, keliai ir stuburas. Riešai, o taip pat ir pėdos nuo osteoartrito kenčia rečiau.
Pagrindiniais osteoartrito simptomais įvardijami skausmas, patinimas ir standumas. Simptomai pradeda reikštis apie 50-uosius gyvenimo metus, dėl kremzlių nusidėvėjimo ir pastovios kaulų trinties vienas į kitą. Ypač dažnai liga ištinka moteris po menopauzės.
Kalbant apie ligos paveiktus žmones, kurie dar nesulaukė 50m. amžiaus, skirtumo dažnume tarp vyrų ir moterų nėra. Simptomų iškilimas nepriklauso nuo hormoninių pokyčių, tačiau yra susijęs su darbo sąlygomis bei kasdiene veikla.
Šis sutrikimas gali kankinti ir sveiką sąnarį be aiškios priežasties arba dėl įgimtų deformacijų, patirtų traumų, infekcijų, uždegimų arba raumenų perkrovos.
Skirtumai tarp osteoartrito ir artrito
Prieš pradedant gilintis į osteoartritą, svarbu jį atskirti nuo paprasto artrito, mat jiedu dažnai painiojami.
Nors ir yra bendrų bruožų, artritas apibūdina uždegiminio tipo sąnarių pažeidimą, na, o osteoartritas tai lėtinė, neuždegiminė degeneracinė liga.
Dažniausiai pastebimas pavyzdys matomas rankose. Šią kūno dalį osteoartritas veikia retokai, nes čia kremzlės nenusidėvi dėl didelių kūno apkrovų. Visiškai priešingai yra artrito atveju, kada riešai ir plaštakos paveikiami patys pirmieji.
Diagnozavimas
Osteoartrito diagnozę dažnai lemia įvairios detalės ir ji tęsiasi net per kelis etapus. Nėra vieno specifinio būdo diagnozei nustatyti.
Pirmasis etapas beveik visada būna anamnezė arba ligos istorijos nagrinėjimas, kurių metu pacientas apibūdina simptomus savo gydytojui.
Šiuo metu daktaras taip pat turi atkurti klinikinę paciento ir jo šeimos narių istoriją. Pavyzdžiui, ar yra genetinis polinkis į osteoartritą?
Ekspertizės metu gydytojas atlieka ir bendros paciento sveikatos būklės įvertinimą. Testuojami refleksai bei raumenų jėga, o taip pat ir pajėgumai atlikti įvairius kasdienius judesius, naudojamus įprastoje veikloje. Be viso to vertinama ir sąnarių būklė, tikrinant ar jų nepaveikė deformacija.
Laboratoriniai tyrimai dažniausiai nėra taikomi, mat jų naudingumas diagnozei yra nedidelis. Galima sakyti, kad yra priešingai, mat dažnai taikomas radiologinis tyrimas. Tokio pobūdžio apžiūra leidžia gydytojams išsiaiškinti ar yra tarp sąnarių esančių ertmių sumažėjimai arba kaulų pakitimai, sukelti osteofitų susidarymas arba žaizdų, sužeidimų.
Ypač gerai žalą bei kremzlės netektis iki tam tikros ribos nustato rentgeno spinduliai.
Šalia X spindulių pacientas dažnai siunčiamas ir į magnetinio rezonanso tyrimą, kur būtų padaromos aukštos raiškos vidinių audinių nuotraukos.
Nepaisant atvejo ir jo specifikų, gydytojas gali skirti kraujo tyrimus. Tai daroma tam, kad būtų galima atmesti simptomus ir pažeidimus, kurie vestų prie kitų priežasčių ir diagnozių.
Osteoartrito rūšys
Egzistuoja net kelios osteoartrito rūšys. Tarpusavyje jos skiriasi daugiausiai tuo, kad veikia skirtingą kūno dalį.
Šis požymis veda prie šiek tiek skirtingų simptomų atsiradimo, tačiau nepaisant visko įtraukia išskirtinius vaistus bei gydymo metodus.
Viską apžvelgiame kiek žemiau.
Kaklo osteoartritas
Kaklo osteoartritas paveikia pačią mobiliausią stuburo dalį. Ši diagnozė paveikia tiek slankstelių paviršių sąnarių pašonėje, tiek kremzlinius diskus tarp slankstelių.
Kaklo osteoartrito priežastimis galima įvardinti nepastovų gyvenimo būdą, netaisyklingą laikyseną ir ne vien amžių. Tiesą pasakius tokia osteoartrito forma gali paveikti ir jaunesnius asmenis.
Pagrindiniai ligos simptomai – skausmo pojūtis ir sustabarėjimas kaklo bei sprando srityse. Kiti dažnai pasitaikantys simptomai yra galvos skausmas bei svaigulys, o taip pat ir pykinimas, regėjimo sutrikimai arba padidėjęs jautrumas garsams. Prie viso to reikia paminėti ir ant slankstelių susidarančius kaulų išsikišimus, vadinamus osteofitais.
Tokio tipo osteoartritas su laiku tik ūmėja ir išsiplečia į kitus regionus, įskaitant pečius ir pirštus.
Šiuo momentu nėra įmanoma visiškai išgydyti kaklo osteoartritą.
Visgi pacientas gali pasikliauti natūraliomis gydymo priemonėmis, tarp kurių yra masažai bei fizinė reabilitacija. Jis arba ji taip pat gali vartoti nuskausminamuosius bei priešuždegiminius vaistus, kad sušvelnintų simptomus. Raumenų relaksantai irgi turi teigiamą poveikį aštriausioje ligos fazėje, tačiau čia svarbu vartoti produktą mažomis dozėmis, kad būtų išvengta šalutinių poveikių.
Jeigu stuburo kanalo nervai yra užspaudžiami, gali tekti kliautis chirurgine intervencija.
Kelių osteoartritas
Kelių osteoartritas yra lėtinis uždegimas dėl kremzlinio sluoksnio nunykimo tarp šlaunikaulio ir blauzdikaulio.
Didžiausiais rizikos faktoriai įvardinami: amžius, nutukimas ir visos praeityje atliktos kelio operacijos, pvz. menisko šalinimas.
Kelių osteoartrito simptomai visada yra skausmas ir sąnarių sąstingis, paraudonavimas, tinimas, traškėjimas/girgždėjimas bei sumažėjęs mobilumas.
Šio pobūdžio liga taip pat yra negrįžtamojo tipo. Vieninteliai gydymo metodai yra nukreipti į skausmo mažinimą bei dalinio kelio sąnario mobilumo atstatymą.
Klubų osteoartritas
Dar viena ligos forma – klubų osteoartritas, taip pat žinomas cox osteoartritas. Tai yra klubo sąnarį dengiančios kremzlės uždegimas.
Uždegimas kyla dėl kremzlių nusidėvėjimo. Ypač liga paveikia kremzlių sluoksnį, dengiantį viršutinę šlaunikaulio dalį.
Simptomai: skausmas bei sumažėjęs mobilumas/judesio laisvė. Skausmas dažniausiai juntamas kirkšnyje ir priekinėje kojos dalyje. Ankstyvosiose ligos stadijose skausmas juntamas tik atliekant tam tikrus judesius, tačiau situacija, laikui bėgant, prastėja ir skausmas kankina net ramybės būsenoje ar ilsintis.
Kaip ir kitais atvejais, pacientas gali vartoti skausmą malšinančius ir priešuždegiminius vaistus tuo tikslu, kad sumažintų skausmą, bet ne apribotų sąnario pažeidimus.
Rankų osteoartritas
Nors osteoartritas rankas paveikia rečiau nei artritas, egzistuoja rankų osteoartrito rūšis (kartais vadinama rizartroze arba karpometakarpaliniu osteoartritu).
Liga dažniausiai atsiranda dėl senėjimo arba genetinio polinkio, tačiau pastebimos ir priklausomybės nuo traumų, lūžių ar infekcijų.
Tarp pagrindinių simptomų įvardijamas rankų sąnarių skausmas, tinimas ir dilgčiojimas.
Ši osteoartrito rūšis pradžioje būna be simptomų, tačiau su laiku progresuoja ir sukelia skausmą net ramybės būsenoje.
Interapofizinis osteoartritas
Interapofizinis osteoartritas paveikia stuburą bei ypač stipriai – pagrindinius nugaros sąnarius.
Ši liga apima kremzlės erodavimą, sumažėjusį tarpą tarp sąnarių, ostesklerozę bei osteofitozę.
Priežastys ir sukėlėjai apibrėžiami amžiumi, lytimi, genetiniu polinkiu, sėsliu gyvenimo būdu bei laikysenos ydomis. Pavyzdžiui menopauzės metu moterys yra dažniau paveikiamos šios ligos.
Pagrindiniai simptomai – kietumas nugaroje ir nugaros skausmai, o taip pat ir išaugęs paprastų judesių atlikimas.
Šiuo metu ši liga yra nepagydoma. Visgi gydymai yra orientuoti į ligos suvaldymą ir kremzlės degeneracijos lėtinimą.
Šalia natūralių gydymo priemonių naudinga užsiimti orientuota mankšta bei laikytis svorio metimui pritaikytos dietos.
Skausmą malšinantys, priešuždegiminiai vaistai ir raumenų relaksantai gali būti naudojami skausmo malšinimui.
Pėdų osteoartritas
Ši liga paveikia pėdų kaulų sąnarių kremzles.
Priežastys ir sukėlėjai išlieka tie patys, kuriuos galime įvardinti kaip kitų osteoartrito formų sukėlėjais, o taip pat ir neadekvatus batų bei aukštakulnių pasirinkimas.
Simptomai irgi yra bendriniai. Kadangi pėdų osteoartritas apima nemažą kiekį sąnarių, simptomai gali išplisti po didelį pėdos plotą ir paversti vaikščiojimą skausminga, beveik neįmanoma užduotimi.
Jeigu kalbėtume apie gydymą, šiuo atveju taikomas vaistų vartojimas bei fizinių pratimų atlikimas. Pastarasis veiksmas turi tik vieną tikslą – susilpninti skausmą ir sulėtinti kremzlinio audinio degeneraciją.
Pečių osteoartritas
Pečių osteoartritas sukeliamas dėl su amžiumi atsirandančio susidėvėjimo, tačiau taip pat gali būti siejamas su reumatoidiniu artritu arba pečių lūžiais.
Kas liečia gydymą, kai kurie fizinės terapijos metodai gali pagerinti paciento būklę. Taip pat, artroskopijos metu galima pašalinti labai mažą kremzlės bei uždegimo kamuojamų audinių dalį, bent dalinai sumažinant skausmą.
Juosmens osteoartritas
Juosmens osteoartritas ypač pažeidžia nugaros slankstelius ir dažniau kamuoja vyrus. Didesnė šios ligos rizika pasireiškia ir vyresnio amžiaus žmonėms.
Bene pagrindinė priežastis – sėslus gyvenimo būdas arba priešingai – dažnas sunkumų kilnojimas. Bet kokia trauma ar genetinis polinkis į šią ligą irgi yra svarbūs faktoriai.
Šalia įprastų osteoartrito simptomų, rimtais atvejais sąnarių sustabarėjimas gali privesti prie visiško „juosmens bloko“, kada juosmuo tarsi sustingsta. Jeigu skausmas paveikia sėdimąjį nervą, sėdmenis ir koją, mes jį vadiname juosmens išialgija. Tai reiškia, kad diskai tarp slankstelių tapo pažeisti.
Vėlgi, skausmą malšinantys ir priešuždegiminiai vaistai išrašomi tam, kad palaikytų stabilią paciento būklę ir palengvintų simptomus.
Čiurnos osteoartritas
Čiurnų osteoartritas dažniausiai paveikia senyvus žmones, tačiau kitais atvejais tai gali būti tokios traumos, kaip lūžis arba kondicijos, kaip nutukimas – pasekmė.
Pagrindiniai simptomai – kaip ir visada. Tai skausmas, to regiono sustabarėjimas bei tinimas su nestabilumo pojūčiu.
Ligos sukėlėjai ir priežastys
Kiek aukščiau išvardinome daugumą skirtingų osteoartrito rūšių sukėlėjų. Todėl šią turinio dalį skirsime tik jų apibendrinimui.
Tad dažniausios ligos priežastys yra:
Gydymo būdai
Kaip jau minėjome, beveik visais atvejais osteoartrito gydymas turi vienintelį tikslą: susilpninti simptomus ir sulėtinti kremzlės nykimą.
Gydymui naudojami:
Viršsvorį turintys pacientai arba tie, kurie susiduria su raumenyno arba skeleto problemomis taip pat gali:
Dieta ir fizinis aktyvumas (būtinai po geros mankštos/apšilimo) – efektyvi osteoartrito prevencija.
Tiek PEMF terapija, tiek ultragarsas yra labai naudingi, mat jie kovoja su skausmu ir veikia labai lokalizuotai, efektyviai malšindami koncentruotą skausmą.
Analgezinis pulsuojančių elektromagnetinių laukų poveikis pasireiškia ląsteliniu lygmeniu ir mažina sąnarių bei kremzlinio audinio degeneraciją.
Ultagarsas veikia per mikro masažą. Taip atpalaiduojami audiniai ir sumažinamas uždegimas.
Jeigu jums patiko šis straipsnis, kodėl gi nepasidalinus juo savo Facebook profilyje? Jūs galėtumėte padėti savo draugams, kurie turi šeimos narius, gyvenančius su osteoartritu!
Šaltinis: https://www.itechmedicaldivision.com/en/pathology/osteoarthritis/