Raumenų atrofija: simptomai, gydymas, tipai

Raumenų atrofija pasitaiko vienam asmeniui iš 4 000 berniukų. Įdomu tai, kad mergaitės šia liga neserga, kadangi genas perduodamas tik per vyrišką lytį. Pamačius pirmuosius ligos požymius būtina kuo skubiau imtis terapijos, kuri gali padėti raumenis kuo ilgesnį laiko tarpą išlaikyti aktyviais bei darbingais. Elektrostimuliacija dažniausiai įvardijama kaip pati efektingiausia priemonė galinti padėti išsaugoti žmogaus judrumą. Nors sunkiausios formos ligoniai iki 16-oks metų amžiaus dažniausiai tampa neveiksnūs, tačiau moderni medicina kiekvienais metais pasiūlo vis inovatyvesnių šios ligos pristabdymo būdų.


Raumenų atrofijos tipai

Liga gali pažeisti skirtingas raumenų dalis, taigi tuo pačiu skiriasi ir šios ligos tipai bei jų intensyvumas. Skirtingiems asmenims pasireiškia skirtingi simptomai, tad labai svarbu nuodugniai bendradarbiauti su gydytoju, kuris ne tik tiksliai nurodys diagnozę, tačiau taip pat padės kartu ieškoti tinkamiausios terapijos.

  • Duchenne ir Becker tipas.

Diušeno raumenų atrofija yra nustatoma pirmaisiais vaiko gimimo metais dažniausiai nuo 2 metų amžiaus iki 6-erių metų amžiaus. Greta nusilpusių raumenų dažniausiai juntamas viso kūno silpnumas. Diušeno raumenų atrofija pasireiškia šlaunų, pečių raumenyse, taip pat, blauzdų. Ilgainiui liga labai progresuoja ir apima visus raumenis įskaitant širdies, tad žmogus dažniausiai gyvena iki 30-ies metų amžiaus. Bekerio tipas yra kiek lengvesnis, dažniausiai pacientui pavyksta išgyventi dar ilgiau.

  • Emery-Dreifuss tipas.

Emerio-Dreifus raumenų distrofija pasireiškia vaikams apie 10-ies metų amžių. Taip pat jaučiamas silpnumas, pečių, žastų, blauzdos atrofija, taip pat, plaštakos raumenų atrofija. Dažniausiai ši ligos forma progresuoja labai lėtai, taigi žmogus pragyvena ligą ir gana pilnavertišką gyvenimą. Ilgainiui gali prireikti širdies aparato, kadangi silpnėja širdies raumuo.

  • Limb Girdle tipas.

Pirmiausia susilpnėja pečių ir klubų raumenys, kurie dažniausiai pasireiškia periode nuo vaikystės iki paauglystės. Ilgainiui pasireiškia ir nugaros raumenų atrofija.  Vėlgi, šis ligos tipas yra gana lėtas, kadangi pati liga progresuoja irgi gana lėtai, o didžiausios su sveikata susijusios problemos pasireiškia kur kas vėlesnėse ligos stadijose.

  • Facioscapulo-umeral tipas.

Ši raumenų atrofija paprastai diagnozuojama asmenims iki 20-ies metų. Pirmiausia simptomai jaučiami aplink burną ir akis, o paskui dažniausiai pereina ir į visą kūną. Dažniausiai liga progresuoja labai lėtai, tačiau galima pastebėti tam tikrus organizmo pablogėjus. Tokius atveju reikia skubiai ieškoti terapijos, kuri gali padėti dar labiau sulėtinti ligą.

  • Oculopharyngeal tipas.

Šio tipo raumenų distrofija nepasireiškia anksčiau nei asmeniui sueina 40, o kartais ir 50 metų. Raumenų atrofijos požymiai net ir tokiame brandžiame amžiuje pasireiškia lygiai taip pat. Pirmiausia juntamas silpnumas, o paskui keliaujama pas gydytojus, kur jie dažniausiai patvirtina, kad jus kankina ši nemaloni liga. Ši neuralinė raumenų atrofija pirmiausia išsiskiria tuo, jog nusilpsta veido raumenys, o tik paskui viso kūno.


Raumenų atrofija: simptomai

Raumenų atrofijos simptomai pasireiškia jau pirmaisiais vaiko gimimo metais. Jeigu kuris nors tėvelių serga šia liga arba anksčiau giminėje prisitaikė atvejis, kad ši liga buvo tokiu atveju, vaiko nešiojimo metu jam skiriama daugiau dėmesio, stengiamasi kuo anksčiau pradėti terapiją, kad vaikas galėtų kuo ilgiau savarankiškai judėti.

1.      Dažniausiai juntamas nemalonus dusulys.

2.      Raumenų silpnumas.

3.      Raumenų skausmas.

4.      Greitas nuovargis.

5.      Šlaunų suplonėjimas, kurį galima pastebėti per trumpą laiko tarpą.

6.      Atsikišęs pilvas.

7.      Laikysenos sutrikimai.

8.      Ir panašiai.

Ligą diagnozuoja gydytojas specialistas, kuris papildomai atlikęs tam tikrus tyrimus diagnozuoja raumenų atrofiją. Raumenų atrofijos požymiai, kaip supratote iš ligos tipų, gali pasireikšti labai skirtingo amžiaus ir tuo pačiu apimti labai skirtingas kūno dalis. Kuo anksčiau įvertinsite grėsmę  - tuo greičiau bus galima tikėtis terapinių priemonių, kurios padės sumažinti progresą.


Ligos priežastys

Kaip jau minėjome, ši liga yra paveldima, tad priežastys susijusios su asmens DNR. Atsiradęs genetinis defektas sąlygoja raumeninių ląstelių membranos nepilnavertiškumą arba kitaip – silpnumą. Kadangi pačiose ląstelėse yra trūkstamas tam tikrų baltymų kiekis – ląstelė nebėra tvirta, joje sutrinka vykdoma veikla. Būtent šios priežastys ir sukelia raumenų plonėjimą bei irimą.


Gydymas

Raumenų atrofijos priežastys yra genetinės, tačiau šiuo atveju kol kas nėra išrasta labai efektyvių priemonių, kurios galėtų padėti kovoje su šia liga. Svarbiausias gydytojo ir terapiauto tikslas yra padėti pacientui kuo ilgiau išlikti savarankišku ir judinti raumenis. Dažniausiai skiriama mankšta, vitaminai, gydomos komplikacijos, kurias gali sukelti šia liga.

Svarbiausia suprasti, kad tiek vitaminai, tiek gydomoji mankšta nėra pajėgios, kad galėtų visiškai panaikinti šią ligą. Juolab, tiek pacientas, tiek artimieji turi skirti labai daug savo laiko, kad pavyktų pamatyti akivaizdžius rezultatus. Visgi, jeigu tai dovanos pacientui bent kelis papildomus vaikščiojimo metus – verta.


Gydymas: psichoterapija

Dažniausiai šia liga sergantys asmenys susiduria su psichologinėmis problemomis. Nepaisant to, kad pirmieji jos požymiai yra matomi jau labai ankstyvame amžiuje ir atrodo, kad vaikas turėtų susitaikyti su kiek kitokiu kūnu, deja, psichoterapija dažniausiai yra būtina. Tiesa, ne tik pačiam pacientui, tačiau ir artimiesiems, kurie dažnai nebeturi laiko sau, kadangi stengiasi kuo daugiau laiko skirti ligoniui, padėti jam pasiekti geresnių rezultatų.

Psichoterapijos tikslas padėti tiek pacientui, tiek jo artimiesiems priimti ligą ir ieškoti būdų, kurie galėtų padėti pakeiti gyvenimą ir tuo pačiu prisitaikyti prie naujos aplinkos. Tyrimai rodo, kad pokalbiai su psichologais labai padeda, kadangi daugelis žmonių, artimųjų, kurie labai daug laiko skiria pacientui, paprasčiausiai neturi laiko susitvarkyti su savo emocijomis.


Profilaktika: fizioterapija

Namuose galima sulėtinti bet kurios formos ligos progresą. Žinoma, kuo daugiau pacientas skirs dėmesio ligai – tuo geresnių rezultatų kovoje su ja pavyks pasiekti.

Spinalinė raumenų atrofija sulėtinama nuolatos užsiimant reguliariomis mankštomis. Dažniausiai jas rekomenduoja gydytojas ir kiekvienas savo namuose jas turėtų atlikti reguliariai, kad paprasčiausiai būtų kuo labiau stiprinami raumenys. Tiek rankos raumenų atrofija, tiek kojų raumenų atrofija gali būti kiek sulėtinama naudojant elektrostimuliaciją.

Elektrostimuliacija namuose atliekama naudojant specialius įrenginius, kurie aktyvina nervų stimuliaciją, kuri tuo pačiu padeda panaikinti nemalonius vangumo simptomus. Visgi, tai puiki terapinė priemonė ne tik nervų stimuliacijai, t.y. skausmo malšinimui, tačiau taip pat ir raumenų stimuliacijai. Spinalinė raumenų atrofija paprasčiausiai taip greitai nesigeneruos, kadangi įranga prisidės prie nuolatinio raumenų aktyvinimo. Natūralu, kad neįmanoma pusę dienos praleisti sportuojant. Tuo tarpu patogiai gulint lovoje galima stiprinti savo raumenis šio įrenginio pagalba.

Sporto profilaktika yra geriausias būdas užsitikrinti, kad jūsų raumenys kuo ilgesnį laiko tarpą išliks aktyvūs ir gebėsite juos kontroliuoti. Net ir progresuojanti raumenų atrofija (miodistrofija) gali būti kiek sulėtinama reguliariai sportuojant ir naudojant elektrostimuliatorius.


Raumenų atrofija: gydymas – speciali dieta

Tinkama mityba gali užtikrinti, kad raumenys ilgesnį laiką išliks aktyvesni. Kadangi silpnėja raumenys, natūralu, kad į mitybą reikia įtraukti kuo daugiau baltymų. Taigi, valgykite kuo daugiau ankštinė kilmės maisto, taip pat žuvies gaminių, žinoma, nevenkite ir pieno produktų. Tačiau tuo pačiu maitinantis reikia užsitikrinti, kad pacientas neužsiaugins per daug svorio, kadangi viršvoris jam gali trukdyti sportuoti bei tinkamai atlikti pratimus, kurie yra gyvybiškai svarbūs ir gali padėti ilgesnį laiko tarpą džiaugtis judančiu veiksniu kūnu.

Raumenų atrofijos gydymas taip pat apima ir reikalingų vitaminų gėrimą. Ne tik baltyminių papildų, tačiau taip pat ir kitų vitaminų, kurie gali padėti užtikrinti visapusišką organizmo imuninės sistemos apsaugą. Lietuviams labai dažnai trūksta vitamino D, kuris yra gaunamas tik iš saulės. Kadangi pas mus labai dažnai niūru – būtina ir gerti vitaminus D, kurie padeda užsitikrinti, kad organizmas tinkamai funkcionuos. Tai pat, žinoma, reikalingas ir kalcis, kuris padeda stiprinti kaulus. Tvirti kaulai padės kur kas tinkamiau atlikti įprastus mankštos pratimus.


Raumenų atrofija: mitai

Apie šią nemalonią ligą sklando labai daug ir įvairių mitų, kurie kartais gali trukdyti suprasti jos sudėtingumą bei peripetijas. Daugelis tikina, kad ši liga sukelia labai nemalonius raumenų skausmus, todėl retas per skausmus nori sportuoti ar net mėgautis elektros stimuliacija. Visgi, labai dažnai skausmai kyla todėl, kadangi pacientas per mažai juda tai rodo, kad raumenys paprasčiausiai atsisako tinkamai atlikti funkcijas. Taip pat daugelis teigia, kad šios ligos nutolinimas yra neįmanomas ir ja sergantieji  turi susitaikyti su tuo, jog teks gyventi su nevaldomomis kūno dalimis. Visgi, medicina labai ženkliai žengia į priekį ir jeigu anksčiau raumenų atrofijos diagnozę išgirdę asmenys nesulaukdavo senatvės ir didžiąją dalį gyvenimo praleisdavo prikaustyti prie lovos, šiuo metu tai nėra taisyklė. Vien elektrostimuliacija gali padėti pasiekti gana efektyvių ir puikiai matomų rezultatų. Svarbiausia yra kuo anksčiau reaguoti į kūno pokyčius ir pradėti užsiimti raumenų aktyvinimu kuo anksčiau. Daugelis klaidingai galvoja, kad ši diagnozė yra net mirtina. Tai nėra tiesa, kadangi suderinus kompleksiškus gydymo metodus galima pasiekti labai gerų rezultatų.

Dar vienas mitas, kad šios ligos gydymas, tiksliau, terapija yra labai brangi. Elektrostimuliacijos aparatas yra vienkartinė investicija, kuri sėkmingai tarnauja kelis dešimtis metų. Sportas – visiškai nemokamas. Lietuvos klinikose specialistai parodo, kokius pratimus reikia atlikti ir kaip dažnai jie turi būti kartojami, kad raumenys būtų pilnai apkrauti ir tuo pačiu būtų įmanoma išlaikyti jų stangrumą bei kiekį, kad pavyktų juos atnaujinti.

Visi šie mitai trukdo žmonėms įvertinti, kad raumenų atrofija gali būti gydoma ir tinkamai taikomos terapijos padeda pasiekti efektyvių rezultatų.

Pirmieji raumenų atrofijos požymiai dažniausiai labai išgąsdina tiek pacientus, tiek jų artimuosius. Visgi, pasirinkus kompleksišką gydymą galima pasiekti gana neblogų rezultatų. Svarbiausia, kad viskas būtų derinama kartu ir tuo pačiu sportas bei kita veikla būtų reguliari, be pertraukų. Taip ligą galima nukelti net dešimtimis metų. Svarbiausia – pastangos.

Mini elektrostimuliatorius - TENS aparatas Hydas

Skirtas elektros srovės impulsais per odą veikti nervų galūnes ir taip malšinti įvairių kūno vietų ūmius bei lėtinius skausmus.

19,99 € 24,99 € -20%
Rekomenduojame
TENS/EMS elektrostimuliatorius Hydas - 2 kanalai / 4 elektrodai

Lėtiniam ir ūmiam skausmui kaklo, nugaros srityse, galūnėse ar sąnariuose malšinti. Saugu ir veiksminga. 16 programų, 10 intensyvumo lygių.

39,99 € 49,99 € -20%
Rekomenduojame
TENS/EMS elektrostimuliatorius Hydas - 4 kanalai / 8 elektrodai

Lėtiniam ir ūmiam skausmui kaklo, nugaros srityse, galūnėse ar sąnariuose malšinti. 8 elektrodai, 30 programų, 10 intensyvumo lygių. Veikia su baterijomis arba iš elektros tinklo.

89,99 € 119,99 € -25%
Rekomenduojame
Skausmo malšinimo (TENS) pieštukas Pain Gone

Elektrinius impulsus siunčiantis prietaisas skausmui malšinti. Vos 1 minutės stimuliavimas gali padėti atsikratyti varginančio chroniško skausmo.

27,99 € 39,99 € -30%
TENS/EMS elektrostimuliatorius VITAMMY Ice

TENS/EMS elektrostimuliacijos aparatas VITAMMY Ice yra efektyvi masažo, raumenų stimuliacijos (EMS), nervų stimuliacijos (TENS), akupresūros ir akupunktūros priemonė.

18,39 € 22,99 € -20%
Šildantis TENS/EMS elektrostimuliatorius HubDIC MB-400

Malšinti raumenų maudimus, skausmus, neuralgiją, nuraminti ir atgaivinti pavargusius, pažeistus, maudžiančius raumenis, gerinti kraujo apytaką.

76,69 € 95,86 € -20%
TENS/EMS elektrostimuliatorius HubDIC NEM-100

Mažina lėtinio skausmo, sustingimo, tirpimo simptomus, veiksminga ūmaus skausmo atveju. Veiksmingos masažo programos nugarai, sąnariams, petims, rankoms arba kojoms.

47,20 € 59,00 € -20%
TENS/EMS elektrostimuliatorius Beurer EM80

Skausmo sumažinimas, fizinės būklės stiprinimas, atpalaidavimas, raumenų regeneracija ir kova su nuovargiu. Beurer veikia atgamindamas paties kūno impulsus per elektrodus, kurie skleidžia tuos impulsus oda iki nervų ir raumenų skaidulų.

99,00 €
TENS elektrostimuliatorius OMRON E3

Veiksmingas skausmo mažinimas, specialios programos įvairioms kūno sritims, galima pasirinkti intensyvumą, plaunami ilgalaikio naudojimo padai – gali būti naudojami iki 150 kartų, lengva naudoti.

62,80 € 78,50 € -20%
TENS elektrostimuliatorius Saneo TENS

2 kanalų / 4 elektrodų elektrostimuliatorius Saneo TENS - tai aukštos kokybės medicininis terapinis prietaisas skirtas įvairiam skausmui malšinti.

79,95 €
Rekomenduojame
TENS/EMS elektrostimuliatorius I-TECH Mio-Care Fitness

2 kanalų elektrostimuliatorius 4 arba 8 elektrodų viename. Net 55 programos - estetinės, sporto, reabilitacijos ir skausmo malšinimo procedūros. Pakraunamas akumuliatorius.

127,20 € 159,00 € -20%
Rekomenduojame
TENS/NEMS elektrostimuliatorius I-TECH Mio-Care PRO

2 kanalų elektrostimuliatorius su galimybe naudoti 4 arba 8 elektrodus. Skausmui malšinti, raumenims stimuliuoti ir grožio puoselėjimui. Pakraunamas akumuliatorius.

159,20 € 199,00 € -20%
Rekomenduojame
TENS elektrostimuliatorius I-TECH Mio-Care TENS

2 kanalų elektrostimuliatorius su galimybe naudoti 4 arba 8 elektrodus. 20 skausmo malšinimo programų. Pakraunamas akumuliatorius.

92,00 € 115,00 € -20%
Rekomenduojame
TENS ir jonoforezės elektrostimuliatorius I-TECH Mio-Ionotens

2 kanalų TENS ir jonoforezės elektrostimuliatorius rekomenduojamas naudoti reabilitacijos ir funkcijų atkūrimo tikslais, bei įvairių ligų gydymui.

159,20 € 199,00 € -20%
Automatinis skausmo malšinimo (TENS) pieštukas Pain Gone Plus

Portatyvus elektrinius impulsus siunčiantis prietaisas skirtas skausmui malšinti (TENS). Vos vieno mygtuko paspaudimu juntamas palengvėjimas.

38,22 € 54,60 € -30%
TENS/EMS elektrostimuliatorius Hydas su padų aplikatoriais

Kompaktiškas 2 kanalų / 4 elektrodų elektrostimuliatorius skirtas lėtiniam ir ūmiam nugaros, galvos, sąnarių skausmui malšinti bei stimuliuoti raumenis ir pėdas.

67,99 € 79,99 € -15%
Rekomenduojame
TENS/EMS elektrostimuliatorius ProRelax Duo

Du viename: skausmo malšinimas (TENS) ir raumenų stimuliavimas (EMS). 2 kanalų elektrostimuliatorius yra efektyvus prietaisas, tinkantis ir vyresnio amžiaus žmonėms dėka savo paprasto valdymo. Vokiška kokybė.

39,90 € 57,00 € -30%
Rekomenduojame
TENS/EMS elektrostimuliatorius ProRelax SuperDuo Plus

Išskirtinai daug aplikatorių komplekte: net 6 geliniai elektrodų padukai, 1 juosmens diržas ir 1 rankos diržas su integruotais elektrodais. Dvi atlikemos terapijos: skausmo malšinimas (TENS) ir raumenų stimuliavimas (EMS).

83,30 € 119,00 € -30%
Rekomenduojame
TENS/EMS elektrostimuliatorius ProRelax Duo Comfort

Turi įmontuotą akumuliatorių, kuris gali būti įkraunamas tiek iš 220V tinklo, tiek ir USB lizdo. Skirtas malšinti chroniškus, lėtinius bei ūmius skausmus, o taip pat stimuliuoti ir treniruoti raumenis.

59,93 € 79,90 € -25%