Lumbalagija, lumbagas (kartais vadinamas, tiesiog strėno gėlimu) – skausmas apatinėje nugaros dalyje. Lumbago pavadinimas apibūdina skausmą, kuris paveikia nugaros kaulus ir raumenis, ypač apatinėje dalyje.
Yra dviejų tipų nugaros skausmai:
Priežastys bei sukėlimas
Nugaros skausmą gali sukelti labai įvairūs veiksniai. Jie gali kardinaliai skirtis vienas nuo kito. Dauguma jų susiję su neteisinga laikysena bei rizikingais judesiais, kurie sukuria įtampą, traukulius arba raumenų patempimus.
Dėl šios priežasties, darbuotojai, kurie valandų valandas praleidžia priešais kompiuterį, darbuotojai, kurie kilnoja sunkumus ir sportininkai – visi patenka į padidintos rizikos grupes.
Kitos priežastys dažnai susiejamos su prasta fizine būkle. Tai aktualu viršsvorį turintiems žmonėms bei tiems, kurie gyvena sėslų/sėdimą gyvenimą. Stresas bei rūkymas irgi laikomi svarbiais rizikos faktoriais.
Moterys dažnai nugaros skausmą jaučia tada, kai yra nėščios. Tarp populiariausių ligos priežasčių bei sukėlėjų:
Taip pat dažna nugaros skausmo sukėlėja – išialgija. Tai sėdimojo nervo uždegimas.
Simptomai
Nėra visiškai teisinga kalbėti apie lumbago simptomus, nes strėno arba apatinės nugaros dalies skausmas iš savęs yra simptomas, o ne liga.
Dauguma žmonių apatinės nugaros dalies skausmą įvardina tik kaip skausmą būtent toje, aiškiai apibrėžtoje kūno vietoje. Taip pat pasitaiko ir tokių atvejų, kada žmonės nugaros skausmus painioja su inkstų ligomis. Pastarosios pasireiškia skausmu klubuose arba juosmens srityje, galinčioje prasitęsti net iki apatinės pilvo dalies.
Tarp kitko, apatinės nugaros dalies skausmas gali būti klasifikuojamas pagal tai, koks skausmas juntamas, ūmus ar lėtinis.
Ūmus skausmas
Ūmus nugaros skausmas susitelkia vienoje zonoje ir nesitęsia žemiau juosmens. Beveik visada jo sukėlėju tampa iškrypimas/deformacija arba raumens plyšimas.
Beveik visada, toks skausmas ištinka ~24 valandos po to kai kilnojami svoriai arba neteisingai pajudinama nugara.
Lėtinis skausmas
Jeigu skausmas tęsiasi keletą savaičių, galima jį kategorizuoti kaip chronišką arba lėtinį apatinės nugaros dalies skausmą.
Skirtingai nei su ūmiu skausmu, lėtinio skausmo sukėlėjų yra įvairių.
Dažniausios: nutukimas, nėštumas bei neteisinga laikysena, ypač darbo vietoje. Suaugusiems lėtinio skausmo sukėlėju gali tapti ir stuburo išvarža.
Mažumai pacientų, lėtinis apatinės nugaros dalies skausmas gali būti sukeltas atrito arba auglio, kuris nuo kitų organų (pvz. plaučiai arba prostata) išplito iki stuburo.
Lyginant jį su ūmiu strėno skausmu, kurį palengvina arba „išgydo“ poilsis, chroninis skausmas gali net sustiprėti tada, kai prisėdate arba prigulate.
Skausmo lokalizavimas
Labai svarbu nustatyti ar skausmo simptomas kankina juosmens ar nugaros (dorsalinėje) srityje.
Dorsalinis skausmas paveikia zoną tarp stuburo ir menčių, tačiau ne apatinę nugaros dalį.
Skausmas gali kilti dėl netaisyklingos laikysenos, stuburo diskų sužalojimo ar net ligos (pvz. pleurito arba pneumotorakso). Lėtinio skausmo sukėlėju gali virsti skoliozė, osteoporozė ar net stuburo osteoartritas.
Diagnozė
Lumbago arba apatinės nugaros skausmo diagnozė gali būti labai sudėtinga.
Iš pradžių jums reikėtų išgirsti šeimos gydytojo arba pirminės apžiūros specialisto nuomonę. Jūsų klinikinė istorija yra labai svarbi diagnozei, todėl jų nuomonė be galo vertinga.
Gydytojas pradeda nuo to, kad lokalizuoja skausmą bei vertina jo charakteristikas. Jis arba ji sprendžia ar skausmas atsirado dėl ligų, kurios kamuoja kitus organus. Ligų gali būti įvairių: ankstesnių diabeto atvejų, inkstų akmenų ar širdies ūžesio.
Daktarai taip pat atlieka smulkias patikras, kad įvertintų arba atmestų operacijos reikalingumą.
Jeigu yra infekcija, uždegimas, auglys, dubens arba pilvo srities ligos bei lūžiai, gydytojai siųs jus pasidaryti rentgeno nuotrauką. Nuotrauka ne visada atsakys į klausimą: „Koks tai skausmas?“. Dėl šios priežasties būtina įvertinti visą ligos istoriją.
Tada, kai nugaros skausmo priežastis nustatyta, pirminės apžiūros specialistas gali siųsti jus pas specialistą. Įprastai tai bus fizioterapeutai, ortopedai arba neurologai. Tačiau tais atvejais, kada reikalinga intervencija, tai gali būti ir chirurgai. Galų gale nereikėtų pamiršti, kad nugaros skausmas gali būti susijęs su dantų problemomis (pavyzdžiui sąkandžio netaisyklingumo).
Gydymas
Yra ne viena priemonė, kurią galima apsvarstyti. Jų tinkamumas skiriasi priklausomai nuo apatinės nugaros dalies skausmo. Šiuo atveju taip pat svarbu paminėti ir pamatinį skirtumą – ūmų bei chronišką strėno skausmą.
Visos terapijos skirtos sumažinti simptomų keliamą skausmą ir užkirsti kelią gijimo proceso trukdžiams. Joks gydymas nepaspartins paciento pasveikimo.
Ūmiam nugaros skausmui gydyti yra skiriami ne steroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) (tokie kaip ibuprofenas ar aspirinas), gydytojas irgi gali skirti šaltų arba karštų kompresų terapiją.
Lėtiniam nugaros skausmui gydyti taip pat išrašomi NVNU, tačiau su tam tikrais apribojimais. Tokių vaistų nerekomenduojama vartoti pacientams, kurie kenčia nuo hipertenzijos, inkstų problemų bei skrandžio opos.
Fizioterapija bei nugaros skausmams skirta mankšta taip pat taikomi, kaip gydymo metodai lėtiniam nugaros skausmui.
Jeigu įmanoma, rekomenduojama nustoti rūkyti bei numesti viršsvorį.
Tik tais atvejais, kada tradicinė bei konservatyvi terapija nepadeda, reikėtų pradėti svarstyti apie chirurgines procedūras.
PEMF (elektromagnetinio lauko) terapija yra labai efektyvi skausmo bei uždegimo malšinimui.
Pulsuojančių elektromagnetinių laukų panaudojimas irgi tinka priežiūroje bei prevencinėje terapijoje, kada išryškėja patys pirmieji skausmingi simptomai.
Priešingai negu galėtumėte pamanyti, atsistatymo bei gijimo periodu, reikėtų stengtis grįžti į įprastą fizinį rėžimą (atliekant namų ruošos darbus, fizines užduotis). Orientacija turėtų būti nukreipta į normalaus gyvenimo būdo atstatymą. Net poilsis lovoje turėtų būti minimalus, kad kūnas bei mintys dirbtų išvien tam, jog suformuotumėte sau taisyklingos laikysenos įprotį.
Prevencija ir priežiūra
Mankšta nugaros skausmui mažinti yra ne tik efektyvus gydymo būdas, tačiau ir nugaros skausmo prevencija.
Jeigu manote, kad jūsų kasdienėje veikloje yra veiksmų arba rutinos, kuri gali privesti prie nemalonių pasekmių, štai keletas pratimų, kuriuos galite išbandyti:
Daug jūsų pažįstamų žmonių kenčia nuo nugaros skausmo. Jeigu manote, kad šis straipsnis naudingas, kodėl gi nepasidalinus juo su jais?
Šaltinis: https://www.itechmedicaldivision.com/en/pathology/lumbago/