Lumbagas

Lumbalagija, lumbagas (kartais vadinamas, tiesiog strėno gėlimu) – skausmas apatinėje nugaros dalyje. Lumbago pavadinimas apibūdina skausmą, kuris paveikia nugaros kaulus ir raumenis, ypač apatinėje dalyje.

Yra dviejų tipų nugaros skausmai:

- Ūmus apatinės nugaros dalies skausmas, kurį sukelia staigūs judesiai, bandymas judėti arba raumenų trauma. Ilgiausiai tai trunka keturias savaites.

- Lėtinis apatinės nugaros dalies skausmas pasireiškia tada, kai apatinės nugaros dalies skausmai tęsiasi bent tris mėnesius be sustojimo.

Priežastys bei sukėlimas

Nugaros skausmą gali sukelti labai įvairūs veiksniai. Jie gali kardinaliai skirtis vienas nuo kito. Dauguma jų susiję su neteisinga laikysena bei rizikingais judesiais, kurie sukuria įtampą, traukulius arba raumenų patempimus.

Dėl šios priežasties, darbuotojai, kurie valandų valandas praleidžia priešais kompiuterį, darbuotojai, kurie kilnoja sunkumus ir sportininkai – visi patenka į padidintos rizikos grupes.

Kitos priežastys dažnai susiejamos su prasta fizine būkle. Tai aktualu viršsvorį turintiems žmonėms bei tiems, kurie gyvena sėslų/sėdimą gyvenimą. Stresas bei rūkymas irgi laikomi svarbiais rizikos faktoriais.

Moterys dažnai nugaros skausmą jaučia tada, kai yra nėščios. Tarp populiariausių ligos priežasčių bei sukėlėjų:

1. Svorio priaugimas, ypač tais mėnesiais, kurie būna prieš pat gimdymą.

2. Menstruacinio ciklo pradžia bei priešmenstruacinis sindromas (PMS).

3. Osteoporozė, liga, kurią charakterizuoja kaulų tankumo sumažėjimas.

4. Endometriozė audinio, primenančio gimdos sienelę augimas ten, kur jis neturėtų augti

5. Kiaušidžių cistų atsiradimas, kuris sukelia skausmus nugaroje bei šlaunyse

6. Uždegiminės ligos dubens srityje

7. Netaisyklinga gimdos padėtis

8. Gimdos fibromos, kurie ištinsta gimdos galinėje dalyje ir spaudžia stuburo nervus

9. Kiaušidžių venos trombozė

10. Piktybiniai reprodukcinės sistemos navikai


Taip pat dažna nugaros skausmo sukėlėja – išialgija. Tai sėdimojo nervo uždegimas.

Simptomai

Nėra visiškai teisinga kalbėti apie lumbago simptomus, nes strėno arba apatinės nugaros dalies skausmas iš savęs yra simptomas, o ne liga.

Dauguma žmonių apatinės nugaros dalies skausmą įvardina tik kaip skausmą būtent toje, aiškiai apibrėžtoje kūno vietoje. Taip pat pasitaiko ir tokių atvejų, kada žmonės nugaros skausmus painioja su inkstų ligomis. Pastarosios pasireiškia skausmu klubuose arba juosmens srityje, galinčioje prasitęsti net iki apatinės pilvo dalies.

Tarp kitko, apatinės nugaros dalies skausmas gali būti klasifikuojamas pagal tai, koks skausmas juntamas, ūmus ar lėtinis.

Ūmus skausmas

Ūmus nugaros skausmas susitelkia vienoje zonoje ir nesitęsia žemiau juosmens. Beveik visada jo sukėlėju tampa iškrypimas/deformacija arba raumens plyšimas.

Beveik visada, toks skausmas ištinka ~24 valandos po to kai kilnojami svoriai arba neteisingai pajudinama nugara.

Lėtinis skausmas

Jeigu skausmas tęsiasi keletą savaičių, galima jį kategorizuoti kaip chronišką arba lėtinį apatinės nugaros dalies skausmą.

Skirtingai nei su ūmiu skausmu, lėtinio skausmo sukėlėjų yra įvairių.

Dažniausios: nutukimas, nėštumas bei neteisinga laikysena, ypač darbo vietoje. Suaugusiems lėtinio skausmo sukėlėju gali tapti ir stuburo išvarža.

Mažumai pacientų, lėtinis apatinės nugaros dalies skausmas gali būti sukeltas atrito arba auglio, kuris nuo kitų organų (pvz. plaučiai arba prostata) išplito iki stuburo.

Lyginant jį su ūmiu strėno skausmu, kurį palengvina arba „išgydo“ poilsis, chroninis skausmas gali net sustiprėti tada, kai prisėdate arba prigulate.

Skausmo lokalizavimas

Labai svarbu nustatyti ar skausmo simptomas kankina juosmens ar nugaros (dorsalinėje) srityje.

Dorsalinis skausmas paveikia zoną tarp stuburo ir menčių, tačiau ne apatinę nugaros dalį.

Skausmas gali kilti dėl netaisyklingos laikysenos, stuburo diskų sužalojimo ar net ligos (pvz. pleurito arba pneumotorakso). Lėtinio skausmo sukėlėju gali virsti skoliozė, osteoporozė ar net stuburo osteoartritas.

Diagnozė

Lumbago arba apatinės nugaros skausmo diagnozė gali būti labai sudėtinga.

Iš pradžių jums reikėtų išgirsti šeimos gydytojo arba pirminės apžiūros specialisto nuomonę. Jūsų klinikinė istorija yra labai svarbi diagnozei, todėl jų nuomonė be galo vertinga.

Gydytojas pradeda nuo to, kad lokalizuoja skausmą bei vertina jo charakteristikas. Jis arba ji sprendžia ar skausmas atsirado dėl ligų, kurios kamuoja kitus organus. Ligų gali būti įvairių: ankstesnių diabeto atvejų, inkstų akmenų ar širdies ūžesio.

Daktarai taip pat atlieka smulkias patikras, kad įvertintų arba atmestų operacijos reikalingumą.

Jeigu yra infekcija, uždegimas, auglys, dubens arba pilvo srities ligos bei lūžiai, gydytojai siųs jus pasidaryti rentgeno nuotrauką. Nuotrauka ne visada atsakys į klausimą: „Koks tai skausmas?“. Dėl šios priežasties būtina įvertinti visą ligos istoriją.

Tada, kai nugaros skausmo priežastis nustatyta, pirminės apžiūros specialistas gali siųsti jus pas specialistą. Įprastai tai bus fizioterapeutai, ortopedai arba neurologai. Tačiau tais atvejais, kada reikalinga intervencija, tai gali būti ir chirurgai. Galų gale nereikėtų pamiršti, kad nugaros skausmas gali būti susijęs su dantų problemomis (pavyzdžiui sąkandžio netaisyklingumo).

Gydymas

Yra ne viena priemonė, kurią galima apsvarstyti. Jų tinkamumas skiriasi priklausomai nuo apatinės nugaros dalies skausmo. Šiuo atveju taip pat svarbu paminėti ir pamatinį skirtumą – ūmų bei chronišką strėno skausmą.

Visos terapijos skirtos sumažinti simptomų keliamą skausmą ir užkirsti kelią gijimo proceso trukdžiams. Joks gydymas nepaspartins paciento pasveikimo.

Ūmiam nugaros skausmui gydyti yra skiriami ne steroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) (tokie kaip ibuprofenas ar aspirinas), gydytojas irgi gali skirti šaltų arba karštų kompresų terapiją. 

Lėtiniam nugaros skausmui gydyti taip pat išrašomi NVNU, tačiau su tam tikrais apribojimais. Tokių vaistų nerekomenduojama vartoti pacientams, kurie kenčia nuo hipertenzijos, inkstų problemų bei skrandžio opos.

Fizioterapija bei nugaros skausmams skirta mankšta taip pat taikomi, kaip gydymo metodai lėtiniam nugaros skausmui.

Jeigu įmanoma, rekomenduojama nustoti rūkyti bei numesti viršsvorį.

Tik tais atvejais, kada tradicinė bei konservatyvi terapija nepadeda, reikėtų pradėti svarstyti apie chirurgines procedūras.

PEMF (elektromagnetinio lauko) terapija yra labai efektyvi skausmo bei uždegimo malšinimui.

Pulsuojančių elektromagnetinių laukų panaudojimas irgi tinka priežiūroje bei prevencinėje terapijoje, kada išryškėja patys pirmieji skausmingi simptomai.

Priešingai negu galėtumėte pamanyti, atsistatymo bei gijimo periodu, reikėtų stengtis grįžti į įprastą fizinį rėžimą (atliekant namų ruošos darbus, fizines užduotis). Orientacija turėtų būti nukreipta į normalaus gyvenimo būdo atstatymą. Net poilsis lovoje turėtų būti minimalus, kad kūnas bei mintys dirbtų išvien tam, jog suformuotumėte sau taisyklingos laikysenos įprotį.

Prevencija ir priežiūra

Mankšta nugaros skausmui mažinti yra ne tik efektyvus gydymo būdas, tačiau ir nugaros skausmo prevencija.

Jeigu manote, kad jūsų kasdienėje veikloje yra veiksmų arba rutinos, kuri gali privesti prie nemalonių pasekmių, štai keletas pratimų, kuriuos galite išbandyti:

1. Analgezinė pozicija – atpalaiduoja klubinį juosmens raumenį (Iliopsoas‘ą) bei sumažina tempimą virš slankstelių.

2. Sfinkso pozicija – tinka tiems, kurie kenčia nuo išvaržos arba disko problemų.

Daug jūsų pažįstamų žmonių kenčia nuo nugaros skausmo. Jeigu manote, kad šis straipsnis naudingas, kodėl gi nepasidalinus juo su jais?

Šaltinis: https://www.itechmedicaldivision.com/en/pathology/lumbago/

Rekomenduojame
TENS/EMS elektrostimuliatorius Hydas - 4 kanalai / 8 elektrodai

Lėtiniam ir ūmiam skausmui kaklo, nugaros srityse, galūnėse ar sąnariuose malšinti. 8 elektrodai, 30 programų, 10 intensyvumo lygių. Veikia su baterijomis arba iš elektros tinklo.

89,99 € 119,99 € -25%
Magnetinės terapijos aparatas I-TECH MAG-700

Žemo dažnio ir aukšto intensyvumo impulsinio elektromagnetinio lauko terapijos aparatas: 7 nustatytos programos, 3 laisvai pasirenkamos programos ir automatinė programa.

230,30 € 329,00 € -30%
Magnetinės terapijos aparatas I-TECH MAG-1000

Aukšto dažnio ir mažo intensyvumo impulsinio elektromagnetinio lauko terapijos aparatas skirtas sausgyslių uždegimams, flebitui, išialgijai, disko išvaržai ir funkciniam atsigavimui po traumų ar sumušimų.

160,30 € 229,00 € -30%
Magnetinės terapijos aparatas I-TECH ORTHOMAG

Žemo dažnio impulsinio elektromagnetinio lauko terapijos prietaisas su ličio jonų baterija ir lanksčiu aplikatoriumi, kad terapinių seansų metu išliktumėte mobilūs ir aktyvūs dienos darbuose.

314,30 € 449,00 € -30%
Rekomenduojame
TENS/NEMS elektrostimuliatorius I-TECH Mio-Care PRO

2 kanalų elektrostimuliatorius su galimybe naudoti 4 arba 8 elektrodus. Skausmui malšinti, raumenims stimuliuoti ir grožio puoselėjimui. Pakraunamas akumuliatorius.

159,20 € 199,00 € -20%
Rekomenduojame
TENS elektrostimuliatorius I-TECH Mio-Care TENS

2 kanalų elektrostimuliatorius su galimybe naudoti 4 arba 8 elektrodus. 20 skausmo malšinimo programų. Pakraunamas akumuliatorius.

95,20 € 119,00 € -20%
Magnetinės terapijos aparatas I-TECH MAG-2000

2 kanalų žemo dažnio ir aukšto intensyvumo impulsinio elektromagnetinio lauko terapijos aparatas skirtas įvairioms patalogijoms gydyti, atkurti funkcinę būklę ir reabilituotis po patirtų traumų.

343,20 € 429,00 € -20%
Magnetinės terapijos aparatas I-TECH MAG-2000 PLUS

Aukšto našumo ir lengvai naudojamas impulsinių elektromagnetinių laukų prietaisas, siūlantis jau nustatytas bei laisvai vartotojo nustatomas programas, kuriose galite nustatyti terapijos trukmę, magnetinio lauko intensyvumą ir dažnį.

544,00 € 640,00 € -15%
Rekomenduojame
TENS/EMS elektrostimuliatorius ProRelax Duo

Du viename: skausmo malšinimas (TENS) ir raumenų stimuliavimas (EMS). 2 kanalų elektrostimuliatorius yra efektyvus prietaisas, tinkantis ir vyresnio amžiaus žmonėms dėka savo paprasto valdymo. Vokiška kokybė.

47,92 € 59,90 € -20%
Rekomenduojame
TENS/EMS elektrostimuliatorius ProRelax SuperDuo Plus

Išskirtinai daug aplikatorių komplekte: net 6 geliniai elektrodų padukai, 1 juosmens diržas ir 1 rankos diržas su integruotais elektrodais. Dvi atlikemos terapijos: skausmo malšinimas (TENS) ir raumenų stimuliavimas (EMS).

95,20 € 119,00 € -20%
Rekomenduojame
TENS/EMS elektrostimuliatorius ProRelax Duo Comfort

Turi įmontuotą akumuliatorių, kuris gali būti įkraunamas tiek iš 220V tinklo, tiek ir USB lizdo. Skirtas malšinti chroniškus, lėtinius bei ūmius skausmus, o taip pat stimuliuoti ir treniruoti raumenis.

63,92 € 79,90 € -20%
Mini elektrostimuliatorius - TENS aparatas Pain Gone Easy

Skirtas elektros srovės impulsais per odą veikti nervų galūnes ir taip malšinti įvairių kūno vietų skausmus.

29,99 € 39,99 € -25%