Imunodeficito virusas Lietuvoje: kaip užsikrečiama ŽIV ir kaip apsisaugoti?

Greitasis ŽIV testas N1

Testas ŽIV diagnostikai, skirta žmogaus imunodeficito viruso ŽIV 1 ir ŽIV 2 tipo antikūnių nustatymui, prieš visų grupių ir subtipų antikūnus, įskaitant rekombinantines cirkuliuojančio viruso formas, kapiliariniame ir veniniame kraujyje.

24,30 € 27,00 € -10%

Imunodeficito virusas

Žmogaus imunodeficito virusas, sutrumpintai vadinamas ŽIV, yra infekcija, kuri puola kūno imuninę sistemą, specifiškai baltuosius kraujo kūnelius vadinamus CD4 ląstelėmis. Šių ląstelių skaičius rodo žmogaus imuninės sistemos, kuri saugo organizmą nuo infekcijų ir ligų, stiprumą. ŽIV naikina šias CD4 ląsteles, slopindamas asmens imunitetą prieš įvairias infekcijas, pavyzdžiui, tuberkuliozę, grybines, bakterines infekcijas ar tam tikro tipo vėžį.

ŽIV užsikrėtimo būdai

Žmogaus imunodeficito virusas plinta per kraują, išskyras. Žmonės dažnai klysta galvodami apie tai, kaip galima užsikrėsti ŽIV. Dažnu atveju yra manoma, kad žmogaus imunodeficito virusu galima užsikrėsti pavyzdžiui liečiantis, bučiuojantis, naudojantis tuo pačiu tualetu, baseinu, naudojant infekuotojo drabužius, kitas asmens priemones, ar per vabzdžių įkandimus, tačiau visi šie užsikrėtimo būdai, kai kalbama apie tai, kaip užsikrečiama ŽIV - yra mitas. Pagrindinė ŽIV plitimo priežastis yra seksualiniai santykiai, šis virusas yra randamas infekuoto žmogaus kūno skysčiuose: kraujyje, motinos piene, spermoje ir vaginalinėse išskyrose. ŽIV prisideda prie lytiškai plintančių ligų sąrašo. Taip pat, didelę tikimybę užsikrėsti ŽIV turi ir asmenys, kurie vartoja švirkščiamuosius narkotikus.

ŽIV Lietuvoje

Remiantis nacionalinio visuomenės sveikatos centro pateiktais duomenimis, pirmą kartą ŽIV Lietuvoje buvo užregistruotas 1988 metais. Per visą registravimo laikotarpį nuo 1988 iki 2022 metų buvo užfiksuota 3835 žmogaus imunodeficito viruso atvejų. Statistiškai kas antras asmuo iš užsikrėtusiųjų šiuo virusu užsikrėtė vartodamas švirkščiamuosius narkotikus - tai yra 2011 asmenų, kas sudaro 52,4 proc. iš užsikrėtusiųjų ir daugiau negu trečdalis užsikrėtė per lytinius santykius: iš kurių yra 1103 heteroseksualūs asmenys (28,8 proc.) ir 366 homoseksualių santykių metu (9,5 proc.). Tačiau verta paminėti, kad nuo 2019 m. iki 2021 m. situacija Lietuvoje pagerėjo ir sergamumo žmogaus imunodeficito viruso rodiklis sumažėjo nuo 5,4 iki 4,3 atvejų 100 tūkst. gyventojų.

Apsauga nuo ŽIV

Kadangi ŽIV užsikrėtimo būdai yra dažniausi per lytinius santykius, santykiaujant rekomenduojama naudotis apsisaugojimo priemonėmis — prezervatyvais. Prezervatyvai apsaugai nuo ŽIV gali būti tiek vyriški, tiek moteriški. Tinkamai naudojamos šios priemonės gali apsaugoti nuo nėštumo bei lytiškai plintančių ligų, įskaitant ir ŽIV. Taip pat, jei esate neužtikrinti ar esate infekuotas ar ne, pasidaryti ŽIV testą. ŽIV testas namuose gali būti atliekamas paprastai, greitai ir konfidencialiai. Greitojo ŽIV testo kaina įprastai yra apie 20-30 eurų. Šie testai yra pakankamai tikslūs, o rezultatai yra žinomi jau po 1 minutės. Tiesa, ŽIV testas turi būti atliekamas praėjus 3 – 4 savaitėms po galimo užsikrėtimo, kartais net vėliau. Taip pat, ŽIV testas gali būti atliekamas anonimiškai ir nemokamai didžiuosiuose miestuose nacionalinio visuomenės sveikatos centro nurodytose įstaigose (naudojant greituosius testus) arba mokamai kraujo tyrimų laboratorijose.

Šaltiniai:

1. https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/pasauline/ziv-aids-epidemiologine-situacija-lietuvoje-europoje-pasaulyje/
2. https://nvsc.lrv.lt/lt/uzkreciamuju-ligu-valdymas/uzkreciamosios-ligos/ligu-aprasai-pagal-abecele/z-1/ziv-zmogaus-imunodeficito-virusas/