Inhaliatoriai: viskas, ką turite žinoti

Vaikai serga peršalimo ligomis kur kas dažniau nei suaugusieji, tad tėveliai nenorėdami papildomai kenkti kepenims bei skrandžiui dažnai ieško natūralių, liaudiškų priemonių, kurios padėtų kovoje su peršalimu. Štai inhaliacijos ir tampa tuo patraukliu pasirinkimu. Juk jų viduje gali būti pilamas ne vaistas, tačiau liaudiškos priemonės, aliejai.
Naudojimasis inhaliatoriais yra individualus, tad prieš pirkdami pasitarkite su savo gydytoju. Jis ne tik rekomenduos, kokio tipo inhaliatorius Jums labiausiai tiktų, tačiau taip pat patars, kokius vaistus arba priemones naudoti norint greičiau pasveikti.

Inhaliatorių panaudojimas šiais laikais yra labai įvairus. Dažniausiai naudojamas, tuomet kai:

1.                   Inhaliacijos nuo slogos.
2.                   Inhaliacijos atsikosėjimui.
3.                   Inhaliacijos esant temperatūrai.
4.                   Inhaliacijos nuo laringito.
5.                   Inhaliacijos nuo bronchito.
6.                   Inhaliacijos esant plaučių uždegimui.
7.                   Ir kitais atvejais.

Kadangi inhaliatorių pasirinkimas labai platus – būtina pasitarti su gydytoju, koks labiausiai tiktų Jums arba Jūsų vaikui. Tuo pačiu siūlome nepamiršti susižinoti, kokie vaistai arba kokios žolelės turi būti naudojamos, kad pavyktų pasiekti efektyvų rezultatą per trumpą naudojimo laiko tarpą.

Kaip tinkamai naudoti inhaliatorių?

Gydytojai pastebi, kad pacientai dažnai netinkamai naudoja inhaliatorius, todėl labai svarbu, kad medikas, kuris rekomenduojam jį įsigyti, tuo pačiu paaiškintų, kaip reikia ne tik tinkamai įdėti vaistukus, tačiau ir laikyti, spausti, kad inhaliatorius sėkmingai pasiektų net ir tolimiausias plaučių vietas. Inhaliacijos esant kosuliui turi būti dar kruopštesnės, kadangi žmogui intensyviai kosint yra paprasčiausiai sunku tinkamai atitaikyti ir papurkšti.

Juolab, egzistuoja labai daug skirtingų inhaliatorių rūšių ir kiekvienas iš jų pasižymi skirtingu veikimo mechanizmu. Taigi, būtina detaliai perskaityti instrukciją, o jeigu ir ji nepadėjo – kreiptis į savo gydytoją, kuris detaliai paaiškins, kaip reikia naudotis įranga. Tuomet inhaliacijos aparatas padės sėkmingai pasiekti norimą rezultatą, atsikosėti, lengviau kvėpuoti.

Su netinkamu inhaliatoriaus naudojimu susiduria ne tik „naujokai“. Ilgus metus astma sergantys asmenys gali netinkamai naudoti įrangą. Tuomet vaistai nepatenka ten, kur turėtų.

Inhaliatorius ir skirtingi tirpalai

Inhaliacijų receptai yra labai įvairūs. Pasitaiko atvejų, kai žmonės vietoj modernių inhaliatorių nusprendžia garintis prieš verdantį arbatinuką. Norėtumėte įspėti, kad tai ne tik nenaudinga, tačiau dažnai ir pavojinga, kadangi garai gali nudeginti veidą. Taigi, būtinai naudokitės medicininėmis priemonėmis, kurios yra patikrintos ir rekomenduojamos medikų.

Labai populiarios inhaliacijos su eukaliptu. Eukaliptas – maloniai, tačiau aitriai kvepiantis augalas, kurio skiriamoji savybė yra dėl savo aitrumo padėti atsikimšti net ir labai užgultai nosiai. Lygiai taip pat kvėpavimo takų problemų turintys asmenys gana dažnai perka eukalipto aliejukus, kurie padeda išvalyti plaučius. Daugelis priduria, kad šis kvapas labai ramina, kad sergant, intensyviai kosint, toks nuraminimas yra labai reikalingas ir naudingas.

Panašiai atliekamos ir inhaliacijos su eteriniais aliejais. Vėlgi, aliejų pasirinkimas labai platus, tad dažnai renkamasi pagal kvapą, aromatą. Eteriniai aliejai labai dažnai naudojami kaip profilaktinė priemonė. Nebūtina sirgti, kad inhaliatorius būtų naudingas. Bent kartą per mėnesį reguliariai valant kvėpavimo takus – užsitikrinsite švaresnį bei gaivesnį kvėpavimą.

Inhaliacijos su soda – dar viena puikus pasirinkimas sergantiems peršalimo ligomis. Kaip atliekamas skysčio išgavimo procesas? Į karštą vandenį rekomenduojam įberti porą šaukštelių sodos ir pavirinti tol, kol soda ištirps. Sodos poveikis pajuntamas labai greitai, kadangi ji padeda žmogui kur kas greičiau atsikosėti, bei pagerinti, palengvinti kvėpavimą. Ši priemonė taip pat labai rekomenduojama kovojant su gerklės skausmu, kuri gali apkartinti įprastą kasdienybę.

Inhaliacijos su druska veikia labai panašiai kaip ir su soda.  Druska yra anticeptinė medžiaga, taigi ji puikiai panaikina virusus bei bakterijas. Tiesa, druskos kiekis neturi būti per didelis. Rekomenduojama vieną šaukštą druskos į dviejų litrų vandens kiekį. Tiesa, pasirinkdami druską žiūrėkite, kad ji būtų būtinai su jodu, kadangi jodas labai teigiamai veikia žmogaus organizmą. Druska ne taip pat palengvina kosulį, tačiau taip pat ir nuramina kvėpavimo takus.

Dar viena galimybė yra inhaliacijos su mineraliniu vandeniu. Labai svarbu pasirinkti kokybišką ir negazuotą mineralinį vandenį, kuris išvalius ertmę, tačiau papildomai jos nesudirgins. Mineralinis vanduo privalo būti negazuotas ir praturtintas reikalingomis medžiagomis. Taip pat su juo naudinga atlikti inhaliacijas reguliariai net ir tada kai nesergate, profilaktiniais tikslais. 

Ramunėlių inhaliacijos taip pat rekomenduojamos nuo dažniau kaip puiki profilaktinė priemonė, kuri gali padėti pravalyti kvėpavimo takus. Labai panašiai veikia ir inhaliacijos su arbatmedžiu.

Inhaliacijos namų sąlygomis yra ne tik puiki gydomoji priemonė, tačiau ir profilaktinė, kuri gali padėti užkirsti kelią ligai dar tuomet, kol jos nėra.

Kada turi būti atliekamos inhaliacijos?

Jeigu nesergate lėtinėmis ligomis kaip kad astma, tokiu atveju inhaliacijos turėtų būti atliekamos reguliariai profilaktiškai. Dažniausiai tai padeda užkirsti kelią tolimesniems peršalimo požymiams plisti. Jeigu reguliariai šis procesas nėra atliekamas, tokiu atveju būtinai naudokite pajutę pačius pirmus peršalimo simptomus. Kuomet virusas dar nėra labai aktyvus – jį nugalėti galima ir natūraliomis priemonėmis. Inhaliatorius perduoda  vaistus arba natūralias medžiagas, kurios patenka į viruso susitelkimo vietas ir taip su jomis kovoja. Didelis pliusas, kad inhaliatorius rekomenduojamas ir vaikams, ir ligoniams, tad su pirmaisiais peršalimo požymiais gali kovoti visi.

Inhaliatorių rūšys

Inhaliacijos namuose prasideda nuo tinkamiausio inhaliatoriaus pasirinkimo. Šiuo metu yra suskurta daugiau nei 100 skirtingų inhaliatorių rūšių, kurios veikia skirtingu principu. Labai svarbu suprasti veikimo mechanizmą, kad įranga tinkamai atliktų darbą.

Kol vieni inhaliatoriai geriausiai tinka nuo sinusito, kiti naudojami slogai arba sausam kosuliui mažinti. Rinkoje siūlomi inhaliatoriai įprastai skirstomi į keturis tipus.

•                    Suspausto oro inhaliatorius (angl. pressurized metered dose).
•                    Smulkios miglos inhaliatorius (angl. soft mist inhaler).
•                    Suslėgtų dozių inhaliatorius (angl. breath-actuated metered-dose).
•                    Sausų miltelių inhaliatorius (angl. dry powder inhalator).

Šie inhaliatorių tipai detaliau skirstomi į rūšys bei veikimo mechanizmą. Skiriantis tipui skiriasi ir inhaliatorių kainos, tad tai gali būti reikšmingas veiksnys galintis padėti apsispręsti, koks inhaliatorius Jums tinka labiausiai.

Papildomai dažnai rekomenduojama inhaliatoriaus tarpinė, kuri padeda vaistą arba natūralias priemonės įkvėpti kur kas lėčiau ir paprasčiau. Burnos pusėje esantis vožtuvas užtikrina, kad vaistas užsilaikys taip ilgai, kiek reikia, kad jis būtų tinkamai įkvėptas. Tai rekomenduotinas priedas dažnai inhaliatoriumi nesinaudojantiems asmenims, kurie nori padidinti įkvėpimo intensyvumą. Tarpinė inhaliatoriams labai rekomenduojama, kadangi padeda greičiau ir efektyviau įsisavinti vaistus.

Kokiu principu veikia tarpinė?

1.                   Pirmiausia reikia inhaliatorių sujungti su tarpine.
2.                   Pats prietaisas turi būti laikomas vertikalioje pozicijoje.
3.                   Kvėpkite tiek, kiek pavyksta, per daug sau nekeldamas jokio diskomforto.
4.                   Tarpinės kandiklį įkiškite į burną ir sulaikykite jį priekiniais dantimis.
5.                   Spausdami inhaliatorių – lėtai įkvėpkite turinį, kuris jame yra.

Šis procesas taip pat reikalauja žinių. Taigi, būtina pasitarti su gydytoju. Tuo pačiu gydytojas patars, kiek laiko tarpinė turi būti naudojama (inhaliacijos trukmė kinta), kad pavyktų pilnai įkvėpti vaistą. Inhaliacijos aparatai veikia skirtingi, tad siekdami efektyvumo privalote tinkamai jais naudotis.

Inhaliatoriaus poreikis

Inhaliacijos, kaip jau minėjome, reikalingos ne tik sergant lėtinėmis ligomis, tačiau ir norint apsaugoti savo organizmą nuo peršalimo ligų. Kadangi skiriasi inhaliatoriaus poreikis – būtent todėl naudinga pasitarti su gydytoju, kad jis rekomenduotų labiausiai Jums tinkamą įvertinus priežastis ir koks gydymo metodas tinkamiausias.

Inhaliacijos tikslai:

1.                   Sudrėkinti kvėpavimo takus.
2.                   Palengvinti sekreciją.
3.                   Sumažinti gleivinės edemą.
4.                   Sumažinti bronchų spazmus.
5.                   Sumažinti gerklės arba kvėpavimo takų uždegimus.

Inhaliacinė terapija dažniausiai puiki alternatyva vietoj vaistų, tad ji rekomenduojama tuomet, kai:

1.                   Reikalingos didelės vaistų dozės ir norima jas sumažinti.
2.                   Inhaliacijos nuo kosulio skiriamos vaikams, norint išvengti vaistų.
3.                   Inhaliacijos nuo kosulio skiriamos sergantiems asmenims.
4.                   Kai asmeniui yra suku kontroliuoti savo kvėpavimą.

Inhaliacijos esant slogai arba turint temperatūros yra puiki priemonė, kuri gali padėti susitvarkyti su laikinomis sveikatos problemomis. Visgi, inhaliacijos su adrenalinu bei kitos inhaliacijos pirmiausia buvo sukurtos lėtinėms ligoms gydyti. Taigi, jos yra būtinos, tokiu atveju, jeigu:

1.                   Asmuo serga viršutinių takų kvėpavimo ligomis.
2.                   Bronchitu.
3.                   Bronchų astma.
4.                   Plaučių uždegimu.
5.                   Pneumonija.
6.                   Laringotracheitu.
7.                   Kitomis plaučių ligomis, kurias gali sukelti kenksmingos darbo sąlygos.

Inhaliacijoms tinka tiek vaistai, tiek arbatžolės bei aliejai, kurie padeda panaikinti labai nemalonius simptomus. Svarbiausia įrangą turėti savo namuose, kad iškilus poreikiui visada galėtumėte palengvinti kvėpavimą. Specialūs inhaliacijos tirpalai skirti lėtinėms ligoms, kai eteriniai aliejai – ūmioms.

Kaip sumažinti kosulį?

Nors inhaliatoriai skirti ne tik kosulio, tačiau ir slogos bei gerklės uždegimo mažinimui, tačiau žmonės, visgi, dažniausiai juos perka būtent dėl nemalonaus kosulio. Greta inhaliatoriaus naudojantis papildomomis priemonėmis galite užsitikrinti, kad pasveiksite kur kas greičiau ir ilgesniam laikui. Kartu su inhaliatoriumi nepamirškite vartoti kuo daugiau šiltų arbatų, kurios leis nuraminti kvėpavimo takus, atpalaiduoti jus ir tuo pačiu kur kas ramiau ir maloniau kvėpuoti. Rekomenduojamos tokios arbatos kaip kad ramunėlių, liepžiedžiai bei melisos lapeliai. Geriausia, žinoma, auginti ekologiškai pačiam. Tokiu atveju galite būti tikras, kad vartojima arbata bus naudinga ir nekenks Jūsų organizmui. Taip pat efektyvus ir medus, kuris padeda išvalyti kvėpavimo takus. Galima medų ištirpinti vandenyje ir naudoti kaip inhaliatoriaus skystį, kuris padeda ramiau ir sistemingiau kvėpuoti. Krūtinės trynimas yra dar viena efektyvi priemonė, kuri gali padėti kiek sumažinti nemalonius kosulio pojūčius. Dažnai naudojamos ir garstyčios, kurios dedamos ant krūtinės. Svarbu nepamiršti, kad jos gali nudeginti odos paviršių, tad jokiu būdu nelaikykite ilgai, kadangi paliksite po procedūros  randus.

Inhaliatoriai gali padėti išspręsti daug rimtų sveikatos problemų. Svarbiausia juos naudoti ne tik tuomet, kai pacientas jau skundžiasi kvėpavimo sutrikimais, tačiau dar tada, kai juntami patys pirmi kvėpavimo trikdžiai. Aišku pašalius problemą pavyks išvengti ir kvėpavimo sutrikimų.