Kraujo spaudimo matavimas turi būti reguliarus, jeigu skundžiatės dažnai per aukštu spaudimu, jeigu jis dažnai nukrenta, galiausiai, nėščioms moterims. Skirtingo amžiaus žmonių kraujo spaudimo rodikliai skiriasi, tad svarbu ne tik reguliariai matuoti, tačiau taip pat ir žinoti, koks kraujo spaudimas yra normalus ir kaip matuoti, kad rezultatai būtų tikslūs.
Spaudimo rodmenys pagal amžių
Bėgant metams kraujo spaudimo normos kinta, kadangi kraujagyslės standėja, tad tuo pačiu aukštas spaudimas ne visada yra grėsmingas. Svarbu, kad kiekvienas žmogus susirastų jam tinkamas normas, kurios geriausiai apibrėžia konkrečiai jam tinkamo spaudimo parametrus. Juk kai kurie teigia, kad jų spaudimas yra žemas, tačiau jie puikiai jaučiasi, tad žemus rodmenis priima kaip normą.
Vyresniems asmenims kraujo spaudimas dažniausiai būna aukštesnis nei kad jaunesniems. Tai aktualu tiems, kurie yra peržengę 60 metų slenkstį. Tiesa, gydytojai pastebi, kad hipertenzija kankina vis jaunesnis asmenis, tad reikia skirti kuo daugiau dėmesio savo mitybai ir fiziniam aktyvumui. Suprantama, kad aukštas kraujo spaudimas yra kenksmingas žmogaus organizmui. Ne tik todėl, kad pacientas dažniausiai blogai jaučiasi, tačiau hipertenzija gali sukelti pavojų gyvybei, taigi, labai svarbu tinkamai pasirūpinti savo kūnu ir sekti rodmenis, reaguojant į rezultatus – gerti vaistus.
Jeigu Jūsų spaudimas danai yra aukštas – būtinai apie tai pasikalbėkite su gydytoju. Jis patars, kokios priemonės ir kokie vaistai gali padėti sumažinti didelį spaudimą.
Kai sistolinis kraujo spaudimas aukštas
Teisingas kraujo matavimo procesas yra kur kas sudėtingesnis nei galėjote pagalvoti ir dalis žmonių vis dar neteisingai matuoja spaudimą. Būtent todėl rekomenduojame pasirinkti paprasčiausius elektrinius matuoklius, kadangi norint jai naudotis nereikia jokių ypatingų žinių. Apskritai, kai sistolinis spaudimas yra labai aukštas, tai reiškia, kad žmogus yra nervingas ir junta stresą, tad verta gerti ne vaistus nuo spaudimo, tačiau nuo streso bei nervingumo. Labai staigus spaudimo pakilimas arba nusileidimas gali būti žalingas žmogaus organizmui, kadangi kraujagyslės gali paprasčiausiai plyšti. Būtent todėl esant sunkiam gyvenimo periodui raminamieji vaistai yra būtini.
Kai diastolinis spaudimas aukštas
Diastolinis kraujo spaudimas taip pat gali būti tiek per aukštas, tiek per žemas. Tačiau būtent tuomet, kai jis yra per daug aukštas – kyla didesnė grėsmė organizmui. Kai diastolinis spaudimas yra aukštas – tai rodo kad kraujagyslės yra susiaurėjusios ir neelastingos. Tai dažnai gali sukelti įvairių organų sutrikimai, pažeidimai, tad labai svarbu kreiptis į gydytojus ir ieškoti priežasčių, kodėl taip yra.
Kraujo spaudimo normos
Kraujo spaudimo matavimo lentelė leis paprasčiau įsivaizduoti, koks kraujo spaudimas yra tinkamas ir kokiu atveju yra būtina kreiptis į gydytojus. Nepamirškite, kad jeigu aukštas viršutinis kraujo spaudimas Jus kankina tik kartais – tokiu atveju nereikia baimintis, kadangi visi kartais gyvenime patiriame streso arba suvalgome kur kas daugiau riebaus maisto, kuris taip pat gali pakelti spaudimą. Visgi, jeigu kraujospūdžio matavimo aparatai dažnai rodo didelius nukrypimus: tiek per didelius, tiek mažus – būtina kuo skubiau kreiptis į medikus.
| Sistolinis arba viršutinis kraujo spaudimas | Diastolinis arba apatinis kraujo spaudimas |
Normalus | 120-129 | 80-84 |
Aukštas | 130-139 | 85-89 |
1 laipsnio AH | 140-159 | 90-99 |
2 laipsnio AH | 160-179 | 100-109 |
3 laipsnio AH | >180 | >110 |
Žemas | <90 | <60 |
Dar kartą paminėsime, kad dažniausiai jaunų žmonių žemesnė spaudimo norma yra kiek mažesnė nei šioje lentelėje, tad jeigu asmuo puikiai jaučiasi – nereikia pergyventi. Spaudimas jaunam žmogui yra reta problema, tačiau liūdna, kad prasti rezultatai vis labiau jaunėja ir vis daugiau 40-mečių skundžiasi reguliariu per dideliu kraujo spaudimu.
Kraujo spaudimo matavimas
Kadangi šiuo metu prekybos vietose galima rasti tokią plačią skirtingų prietaisų pasiūlą – pagal savo poreikius bei galimybes tikrai surasti prietaisą, kuris tinka labiausiai. Juolab, didelis privalumas, kad šiuolaikinis kraujo spaudimo matavimas yra labai paprastas, kiekvienas gali tiksliai pasimatuoti namuose.
Kraujo spaudimo matavimas bus sėkmingesnis ir rezultatai tikslesni jeigu pasinaudosite šiais patarimai:
- Jeigu norite, kad pavyktų kuo tiksliau pamatuoti spaudimą – tokiu atveju reikia būtinai vilkėti kuo laisvesnius drabužius. Ypač, kad neveržtų rankų. Spaudimas matuojamas ant riešo yra vienas tiksliausių, tačiau labai svarbu, kad rankos niekas nespaustų.
- Jeigu norite pamatyti tikslius rezultatus, tokiu atveju prieš matuojant spaudimą reikia bent jau penkias minutes ramiai pasėdėti. Kraujo spaudimo matavimas gulint leis gauti dar tikslesnius rezultatus, kadangi tokiu atveju širdis bus visiškai nurimusi, tad ir rezultatai labai tikslūs.
- Taip pat rekomenduojame palaukti bent jau 30 minučių po valgio. Apskritai, ramiai pagulėkite, tokiu atveju ir rezultatais bus tikslūs. Aukštas apatinis kraujo spaudimas gali rodyti tokius rezultatus net ir tuomet, kai Jūsų organizmas jaučiasi gana neblogai. Paprasčiausiai jeigu prieš matavimą aktyviai judėjote – tokiu atveju rodmenys nebus tikslūs.
- Matavimo darbus palikite kitam. Jeigu pats matuosite sau – gausite netikslius rezultatus. Kuomet spaudimas yra matuojamas – siūlome nekalbėti, kadangi net ir patys mažiausi dirgikliai sukelia kraujo spaudimo pakitimus.
- Jeigu pakilusi Jūsų temperatūra, tokiu atveju dažniausiai būna pakilęs ir kraujo spaudimas. Tačiau tai gali neturėti nieko bendro su kraujagyslėmis, tad ne visada verta ir matuoti. Pirmiausia pabandykite sumažinti pakilusią temperatūrą.
- Jeigu norite pamatyti kuo realesnius rezultatus – tokiu atveju matuoti reikia du kartus per dieną: ryte ir vakare. Palyginus galima išsivesti vidurkį ir įvertinti, koks spaudimas yra normalus konkrečiai Jums, o kada reikia susimąstyti, kokios gydymo priemonės Jums tinkamiausios.
Natūralios priemonės, kurios padės reguliuoti kraujo spaudimą
Tiek žemas viršutinis kraujo spaudimas, tiek aukštas, tiek kitu nukrypimai dažniausiai atsiranda dėl netinkamo gyvenimo tempo. Tai reiškia, kad pakoregavus savo kasdienybę galima išvengti per didelio spaudimo. Taip pat, jeigu spaudimas yra per aukštas arba per žemes – tam tikri kriterijai padės jį normalizuoti.
- Kai žemas apatinis kraujo spaudimas – jums padėti gali kava arba fizinis aktyvumas. Tiek vieno, tiek kito reikia tikrai nedaug, kad pavyktų pasikelti spaudimą ir taip pasijusti geriau, įgauti daugiau energijos. Žemo kraujospūdžio būsena vadinama hipotonija ar hipotenzija, dėl žemo spaudimo būtina kreiptis į gydytoją, tačiau verta žinoti, kokie maisto produktai pakelia kraujo spaudimą. Organizmui gali stigti medžiagų, verta papildyti mitybą tokiais produktais kaip juodasis šokoladas, riešutai. Pavyzdžiui lašiša ir tunas turi riebalų rūgščių omega-3, kurios gali padėti išvengti pernelyg aukšto kraujo spaudimo.
- Jeigu spaudimas yra labai aukštas ir tai yra reguliariai – tokiu atveju būtina mažinti savo svorį. Žinoma, jeigu jį turite, tačiau dažniausiai aukštu kraujo spaudimu skundžiasi tie, kurių kūno linijos yra gana apvalios.
- Prietaisai leis pamatyti tikslius rezultatus ir jeigu jie Jūsų netenkina – būtina imtis konkrečių priemonių. Gudobelių arbata padeda sumažinti kraujo spaudimą. Tačiau jis labai aukštas – tokiu atveju būtina gerti vaistus, kadangi tik su arbata labai nesumažinsite spaudimo.
- Reguliarus fizinis aktyvumas ir sveika mityba padės išlaikyti stabilią organizmo būklę ir tuo pačiu puikiai jaustis.
Skirtingų prietaisų rūšys gali rodyti tiksliau bei matuoti patogiau arba sudėtingiau. Jau geriau rinktis paprastesnį aparatą, kuris turi mažiau funkcijų, tačiau matyti tikrai realius rezultatus, kurie padės įvertinti tolimesnius Jūsų gydymo žingsnius.