Kokie simptomai?
Dažnai pradžioje nepastebimi jokie aukšto kraujo spaudimo simptomai, tačiau pajutus sumišimą, krūtinės ląstos skausmus, širdies ritmo sutrikimus ar chronišką nuovargį, reikėtų sunerimti. Jei liga jau pažengusi, gali kamuoti ir kur kas stipresni ligos požymiai: kraujavimas iš nosies, prakaitavimas, nemiga, oro trūkumas. Tokiais atvejais gydymo reikia imtis tuoj pat.
Kaip sumažinti?
Aukšto kraujo spaudimo mažinimas priklauso nuo to, kaip pažengęs sveikatos sutrikimas ir kokiai žmonių grupei jis taikomas. Pavyzdžiui, jei kraujo spaudimo gydymas taikomas jaunam žmogui ar vaikui, visų pirma reikia nustatyti, ar yra pagrindinių organų taikinių pažeidimų ir ar liga paveldėta. Tokiais atvejais su aukštu kraujo spaudimu teks kovoti visą gyvenimą. Gydymas apima medikamentų vartojimą ir sveiką gyvenseną: sportą, subalansuotą mitybą, streso kontroliavimą ir t. t. Taip pat vertėtų atsisakyti alkoholio, cigarečių, riebaus, sūraus maisto ir kitų rizikos veiksnių, kurie tiesiogiai koreliuoja su aukštu spaudimu. Turėkite omenyje, kad vaistai nepašalins priežasčių, tad jų vartojimas paskiriamas tik tuo atveju, kai konservatyvus gydymas nepadeda. Taigi, viskas priklausys nuo jūsų valios ir to, kaip dirbsite su savimi.
Jei spaudimo matuoklis rodo aukštą kraujospūdį senam žmogui, būtina žinoti, kad rekomenduojami skaičiai vyresnio amžiaus žmonėms yra kiek kitokie. Asmenims iki 80 metų rekomenduojamas ne aukštesnis nei 140/90 kraujo spaudimas, kuris kiek viršija nustatytą normalią 120/80 ribą. Dažniausiai vyresnio amžiaus pacientams aukštas kraujo spaudimas gydomas vaistais. Žinoma, jiems taip pat taikomi ir tokie metodai, kaip aktyvus gyvenimo būdas ir žalingų įpročių atsisakymas, tačiau ne visi vyresnieji pajėgus sportuoti, tad gydant itin aukštą kraujospūdį sunkiau išsiversti be reikiamų medikamentų.
Aukštas kraujospūdis itin pavojingas nėštumo metu. Jei spaudimas padidėja jau nuo pirmųjų nėštumo dienų, per placentą gali nebecirkuliuoti kraujas, o tai sukelia vaisiaus badą. Tokioms moterims reikia dažniau lankytis pas ginekologą ir stebėti, ar neprasidėjo gilesni medžiagų apykaitos sutrikimai. Esant labai aukštam kraujospūdžiui, gali tekti atsigulti į ligoninę.