Kepenų funkcionavimo įvertinimo testas Liver Screen
Galiojimo laikas: 24 mėn.
Kepenų problemos pasireiškia įvairiais simptomais, įskaitant:
· tamsios spalvos šlapimą arba šviesios spalvos išmatas,
· apetito praradimą,
· pageltusias akis arba odą (gelta),
· pilvo išsipūtimą,
· silpnumą ar didelį nuovargį.
Atsiradus šiems simptomams, rekomenduojama atlikti LIVER-Screen® testą. Jį galima atlikti bet kuriuo paros metu.
Neigiamas rezultatas reiškia, kad ALT ir (arba) AST transaminazių lygis neviršija 80 IU/L ir atitinka normą
Gydytojų nuomone, kone kiekvienas iš mūsų esame „kepeninės“ rizikos grupėje. Statistikos duomenimis, artėjant prie keturiasdešimties, kas antram pasireiškia riebalinės hepatozės požymiai – įprastų kepenų ląstelių pasikeitimas riebalinėmis. Priežastis – netaisyklinga mityba, gyvulinių riebalų perteklius, dažnas alkoholio vartojimas. Norint normalizuoti kepenų veiklą, reikia specialios dietos ir gydymo.
Kaip dažnai reikia tikrinti kepenis?
- Jei gyvenimo būdas sveikas, visai pakanka karto per metus. Jei yra rizikos veiksnių (netaisyklinga mityba, piktnaudžiavimas alkoholiu, darbas su krauju, dažni vizitai pas odontologą) testą rekomenduojama atlikti kas pusmetį.
- jeigu yra padidintas cholesterolis ir vartojate statinus (vaistus, kurie mažina cholesterolio kiekį) tai rekomenduojamą atlikti testą kas pusmetį.
Labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad kepenys – vienas iš “pakančiausių” žmogaus organų. Įprastai problema išaiškėja tik tuomet, kai veiksnių kepenų lieka vos 15 procentų. Kad taip nenutiktų ir gydytis nebūtų per vėlu – būtina reguliariai atlikti biocheminius kraujo tyrimus, kurių metu stebimas kepenų fermentų kiekis.
Spėjama, kad Lietuvoje apie 50–70 tūkst. žmonių serga hepatitu C – lėtine liga, kuri sukelia cirozę, kepenų vėžį ir pan. Bėda, kad į kraują patekęs hepatito C virusas nesukelia beveik jokių ligos simptomų, tačiau daug metų tyliai žudo kepenis. Išeitis – dabar atlikti specialų kraujo testą, jei reikia, pradėti gydytis ir išsaugoti sveikatą. Netikėkite mitu, kad hepatitas C – asocialių visuomenės sluoksnių liga.
ALT ir AST – pagrindiniai kepenų rodikliai. Šie fermentai yra kepenų ląstelėse, normaliu atveju jų kiekis kraujyje minimalus. Jei ląstelės suyra, fermentai patenka į kraują ir jų lygis padidėja. Visų pirma tai vyksta esant riebalinei hepatozei, hepatitams, cirozei, kepenų vėžiui. ALT ir AST padidėjimas taip pat galimas esant miokardo infarktui.
Alanininėaminotransferazė (ALT)– padeda nustatyti hepatitą ankstyvoje ligos stadijoje. Esant ūminiam hepatitui, šio fermento aktyvumas padidėja 20 ir daugiau kartų. ALT nežymiai padidėja, dėl komplikuoto miokardo infarkto, kepenų cirozės, alkoholinio kepenų suriebėjimo, kepenų auglių, infekcinės mononukleozės, pankreatito.
Aspartataminotransferazė (AST) - kraujyje padaugėja sergant kepenų ar širdies ligomis, pankreatito ar apsinuodijimas grybais. Tiriamas kartu su ALT. AST padidėja vėliau negu ALT, tačiau ilgiau išsilaiko pakilęs sveikstant.
ALT ir AST nėra specifiniai vėžio žymekliai, bet paprastai šitie rodikliai padidėja kepenų ir kasos karcinomų atvejų. ALT / AST aktyvumas turi būti tikrinamas kartu su ALP ir GGT fermentais metastazių auglių atveju.
Gamintojas: VedaLab, Prancūzija